14-18 yaş arası adölesanların besin tüketimleri, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumlarının obezite ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between obesity and 14-18 years old adolescents' food consumption, nutrition habits and physical activity status
  1. Tez No: 519032
  2. Yazar: SENA BİLGİN BAŞAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma Balıkesir ili, Bandırma ilçesindeki 14-18 yaş arası adölesanların beslenme alışkanlıklarını, fiziksel aktivite düzeylerini belirleyerek obeziteye etkisini değerlendirmek için yürütülmüştür. Araştırmaya 86'sı kız, 70'i erkek olmak üzere 156 adölesan katılmıştır. Katılımcılara 11 soruluk genel bilgiler, 3 soruluk sağlık durumu, 4 soruluk fiziksel aktivite, 20 soruluk beslenme alışkanlıkları ve 24 saatlik besin tüketim kaydı bölümlerinden oluşan anket formu yüz yüze yöntemiyle uygulanmıştır. Antropometrik ölçümleri yapılmış, fiziksel aktivite düzeyleri ve beslenme alışkanlıkları saptanmıştır. Toplanan veriler istatistiksel olarak NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 programında analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Beden Kitle İndeksleri (BKİ)'ne göre adolesanların %25'i (n=39) referans aralığın altında, %65,4'ü (n=102) normal, %9,6'sı (n=15) ise normal değerin üzerindedir. Katılımcıların çoğunda karbonhidrat alımı gereksinimin altındayken, fast food ürünlerinin yoğun tüketimi nedeniyle yağ alımı üst sınır olan %30'un üzerindedir. 24 saatlik besin tüketim kayıtlarına göre C vitamini, E vitamini, folik asit ve kalsiyumun her iki cinsiyet grubu için de referans değerin altında olduğu gözlenmiştir. Demir alımı erkeklerde yeterli düzeyde iken, kızlarda 10,61 mg ortalama ile gereksinimin altındadır. Düzenli fiziksel aktivite yapma oranı %52,6 (n=82) olarak bulunmuştur. Yapılan aktiviteler incelendiğinde; en çok yürüyüş, koşu, gibi aerobik egzersizlerin yapıldığı gözlenmiştir. Çalışmanın örneklemi düşük olması ve yöresel özellikler nedeniyle incelenen adölesan grubu obezite riski taşımamaktadır. Bu konuda, daha büyük örneklemi olan kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the relationship between obesity and adolescents' eating habits and physical activity levels of aged between 14 and 18 in Bandırma district of Balıkesir province. 156 adolescents, 86 girls and 70 boys, participated in the research. Participants were administered face-to-face questionnaire consisting of general information of 11 questions, health status of 3 questions, physical activity of 4 questions, eating habits of 20 questions and 24 hours of food consumption. Anthropometric measurements were evaluated, physical activity levels and eating habits were determined. The collected data were statistically analyzed in NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 program. According to the Body Mass Indexes (BMI), %25 of the adolescents (n=39) were below the reference values, %65.4 (n=102) were normal , and %9.6 (n=15) were above the normal value. Fat intake is above the upper limit of 30% due to intensive consumption of fast food products, while participants are under the need for carbohydrate intake in the majority. According to the 24-hour food consumption records, it was observed that vitamin C, vitamin E, folic acid and calcium were below the reference value for both genders. Iron intake is adequate for males, while females have an average of 10,61 mg which is below the reference value. The rate of regular physical activity was 52.6% (n = 82). When the activities are examined; aerobic exercises such as walking, running, etc. were observed.The sample of the study is low and the adolescent group examined due to regional characteristics does not bear the risk of obesity. In this regard, there is a need for extensive work with larger samples.