ADÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin sporcu beslenmesi ile ilgili farkındalıkları
The awareness of the students of Adu School of Physical Education and Sports on sports nutrition
  1. Tez No: 519052
  2. Yazar: AYŞE GÖKÇE ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİDE KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sporcu beslenmesi spor performansını arttırmada antrenman ve genetik faktörlerle birlikte büyük katkı sağlamaktadır. Sporcuların sporcu beslenmesi ile ilgili farkındalıkları ne kadar yüksek olursa; uygulama oranı da o kadar yüksek olacaktır. Gerek kendileri, gerekse gelecekte yetiştirecekleri sporcularının performansını göz önüne alacak olursak, sporcu beslenmesi ile ilgili farkındalık çok önemlidir. Bu amaçla ADÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğrencilerinin Sporcu Beslenmesi ile İlgili Farkındalıkları'nı ölçmek üzere çalışma yaptık. Gönüllülük esasına dayalı olarak ADÜ Beden Eğitimi ve Spor öğrencilerine 10 Mayıs 2017- 10 Haziran 2017 tarihleri arasında anket çalışması düzenledik. Veri toplama aracı olarak 3 bölümden oluşan anket kullandık. Anketin birinci bölümü katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek (26 soru), ikinci bölümü beslenme alışkanlıklarını (19 soru) belirlemek ve üçüncü bölümü de sporcu beslenmesi ve beslenme bilgisi düzeylerini (40 soru) belirmek amacına yönelik sorulardan oluşmaktadır. Katılımcılara yöneltilen sorular Koçak (Koçak, 2008), Baysal (Baysal, 2009), Güneş (Güneş, 2013) ve Ersoy (Ersoy, 2012)' un kitaplarından faydalanarak oluşturulmuş; oluşturulan sorular uzman görüşlerine sunularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports nutrition is a major contributor to training and genetic factors in improving sport performance. The higher the awareness of the athletes about the athlete's feeding, application rate will be higher. Awareness about sports nutrition is very important if they will consider the performance of the athletes themselves, or if they will be trained in the future. For this purpose, we worked to measure the Awareness of the Students of ADU Scool of Physical Education and Sports on Sports Nutrition. Based on the principle of volunteering, we conducted a survey study between ADM Physical Education and Sports students between 10 May 2017 and 10 June 2017. We used a 3-part questionnaire as a data collection tool. The first part of the questionnaire consists of questions to determine participants' demographics (26 questions), second part to determine nutritional habits (19 questions) and third part to answer questions on sports nutrition and nutrition knowledge levels (40 questions). The questions addressed to the participants Kocak (Koçak, 2008), Baysal (Baysal, 2009), Gunes (Güneş, 2013) and Ersoy (Ersoy, 2012). The questions were evaluated and presented to the experts.