Amatör futbolcuların tekrarlı sprint testi ile yorgunluk ve toparlanma düzeylerinin belirlenmesi
Establishing the fatigue and recovery level of amateur soccer players with repetitive sprints
- Tez No: 99278
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmanın amacı, amatör futbolcuların tekrarlı sprint testi ile yorgunluk ve toparlanma düzeylerini belirlemektir. Bu amaçla deney grubu olarak; 19 amatör futbolcu ve kontrol grubu olarak da 19 Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri 34,2 metrelik mesafede ve sprint aralarında 25 saniyelik dinlenme koşu periyodunun olduğu sprint testine tabi tutulmuşlardır. Deneklerden futbolcu grubunun ortalama yaşı 21,63 ± 2,55 yıl, boy uzunluğu 175,31 ± 4,78 cm, vücut ağırlığı 68,10 ± 6,18 kg dolayında bulunurken, Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin yaş ortalamaları 21,263 ± 1,69 yıl, boy ortalamaları 171,38 ± 23,08 cm ve 72,73 ± 5,42 kg oranında ortalama vücut ağırlıklarına sahip bulunmuşlardır. Test verilerinin analizinde, Scheffe Post Hoc Çoklu Kıyaslama ve Anova testleri kullanılmışur. Yorgunluk ve toparlanma düzeylerinin belirlenmesi Bongsbo'ya ait sprint testindeki metoda göre yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre amatör futbolcularda yorgunluk değeri 0,40 saniye, Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinde ise bu oran 0,43 saniye olarak tespit edilmiştir (p< 0,05). Futbolcularla öğrenci grubunun koşular sonrası toparlanma nabızlarını kıyasladığımızda istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardır (p< 0,05). Her iki denek grubunun 7 sprint koşu ve sonrası toparlanmadaki kalp atım sayılan Scheffe çoklu kıyaslama testiyle karşılaştırılması yapıldığında ise çıkan sonuca göre, amatör futbolcular daha iyi koşu zamanına ve daha iyi toparlanma değerine sahip bulunmuşlardır. Amatör futbolcularda 7 koşu ortalama değeri 6.23 ± 0.60 saniye, Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin koşu ortalaması ise 7.07 ± 0.49 saniye dir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the fatique and recovery level of amateur soccer players with repetitive sprint test. For this purpose 19 amateur soccer players and 19 Y.D.BES.YO. students as a control group performed 7 repetitive sprint du stince of 34.2 m. and the recovery period 25 s. amenq the sprints. For the statistical analeyses of the litems Post Hoc and Anova were performed. The fatique of the subjects was calculated as the avoreqe of first two sprint scores was substracted from the avaraqe of last tmo sprint scores (Bongsbo, 1994). Consequently the fatique value was determinel 0,40 s. for amateur soccer pleyers and 0,43 s. for Y.D.BES.YO. students (p< 0,05). There were sigmhcont differences in recovery heurtrate between two groups (p< 0,05). When the 7 sprints time and recovery heart rate were compared of the groups, amateur soccer players observed better sprint times and recovery heart rate values than Y.D.BES.Y.O. students. The avareqe velue of 7 sprints was 6,23 ± 0,60 s. for amateurs and 7.07 ± 0,49 s. for Y.D.BES.YO. students were abserved.