Levha ürünleri sanayinde örgüt kültürü üzerine bir araştırma (Karadeniz bölgesi örneği)
A research on organization culture sheet products industry enterprises (case of Black Sea region)
- Tez No: 519060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İmalat sektörü ve ülke ekonomisi içindeki payı her geçen gün artan orman ürünleri sanayi, yarattığı katma değer ve sağladığı istihdam açısından ülkemizin önemli sektörlerindendir. Literatürde kültürü konusunda tam olarak bir fikir birliğine varılamamış olsa da, işletmelerdeki mevcut kültürleri anlamak, onları doğru bir şekilde yorumlayabilmek ve gerekli görüldüğü zamanlarda stratejik olarak bir yol gösterici olarak kullanabilmek oldukça önemli bir konudur. Günümüz rekabet şartları altında, kültürün önemini tam olarak kavrayamamış örgütlerin uzun dönemde varlıklarını devam ettirebilmeleri oldukça güçtür. Bu kapsamda, Ordu ve Samsun illerinde Orman endüstri sanayi sektöründe faaliyet gösteren Kontrplak ve Yonga Levha Tesislerinde araştırmalar yapılmış ve yüz yüze anket yöntemiyle 224 kişiyle anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler çalışanların yaş, medeni durum, işletmedeki pozisyonları, işletmedeki toplam hizmet süreleri, eğitim düzeyleri üzerinden değerlendirilmiş, işletmelerin mevcut örgüt kültürü eğilimleri saptanmaya çalışılmış ve örgütsel davranış boyutları ile örgüt kültürü eğilimleri arasındaki ilişkinin varlığı araştırılmıştır. Bu amaçla elde edilen veriler Anova, t-testi ve korelasyon analizleri kullanılarak yorumlanmıştır. Örgütsel davranış boyutları ve örgüt kültürü eğilimlerine göre anlamlı düzeyde farklılık ortaya koyan ifadeler belirtilmiş, farklılık yaratan ve ilişki gösteren yargıların sonuçları tablolar halinde yorumlanarak gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler; Örgüt Kültürü, Orman Ürünleri Sanayi
Özet (Çeviri)
The forest products industry whose manufacturing sector and share in the country's economy is increasing day by day, and it is one of the most important industry for Turkey because of its value added and provide employment opportunity. Notwithstanding there is no consensus in the current literature, it is an important topic to understand the existing cultures in the business, interpret their cultures correctly, and when it is necessary, using the culture as guidance. Under today's competitive conditions, it is quite difficult for organizations that have not fully understood the importance of the culture to continue their existence in the long run. Within this scope, the thesis investigation and a face-to-face questionnaire were applied to 224 people in plywood and chipboard plants which operate in the forest industry at Ordu and Samsun. The current organizational culture trends of business are tried to be identified with the help of the obtained data which are the age, marital status, positions in business, total service periods in operation, education levels; and the existence of an association between organizational culture trends, and dimensions of organizational behavior have been researched. The data obtained for this purpose were interpreted using Anova, t-test and correlation analyzes. It was stated that organizational behavior dimensions and meaningful differences according to organizational culture trends, also the results of judgments that make a difference and relate as interpreted in the tables. Key Words; Organizational Culture, Forest Products Industry