Reliability analysis of precast prestressed bridge girders based on AASHTO LRFD and EUROCODE
Prefabrik öngermeli köprü kirişlerinin güvenirlik seviyelerinin AASHTO LRFD AND EUROCODE şartnameleri temelinde değerlendirilmesi
- Tez No: 519061
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Köprü tasarımlarında özel şartlara ve ihtiyaçlara bağlı olarak farklı köprü şartnameleri kullanılmaktadır. Her köprü şartnamesinin kendisine özel tasarım gereklilikleri ve yapısal güvenlik marjları bulunması sebebiyle aynı köprü açıklıkları için farklı köprü kesitleri ortaya çıkabilmektedir. Literatürde, güvenirlik indeksinin köprü yapı emniyetinin değerlendirmesinde temel ölçülerden biri olarak kabul edildiği görülmektedir. Bu tez çalışmasında, Amerikan ve Avrupa köprü şartnamelerine göre tasarlanan öngermeli köprü kirişlerinin güvenirlik seviyeleri hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Bu çalışmadaki temel amaç köprü tasarım pratiğinde ağırlıklı olarak kullanılan Amerikan ve Avrupa köprü şartnamelerinin mukayese edilerek bu şartnamelerin yapısal güvenlik seviyeleri arasındaki farkın belirlenmesidir. Bu çalışma kapsamında, 25 m, 30 m, 35 m ve 40 m açıklıklarındaki köprüler dikkate alınmıştır. Türkiye'de köprü tasarımlarında sıklıkla kullanılan KGM-45 tipi kamyon yükü Amerikan şartnamesine göre yapılan tasarımlara esas olmak üzere hareketli yük olarak belirlenmiştir. Avrupa şartnamesine ilişkin hesaplamalara esas olarak ise aynı şartnamede belirtilen bir numaralı hareketli yük modeli göz önünde bulundurulmuştur. Güvenirlik indeksinin hesaplanabilmesi için gerekli olan yük ve dayanıma ilişkin belirsizlikler yerel kaynaklardan elde edilen veriler ve uluslararası çalışmalar dikkate alınarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Different bridge specifications are used in bridge designs depending on special conditions and needs. Since each bridge specification has its own specific design requirements and structural safety margins, different bridge cross-sections can appear for the same bridge spans. In the literature, it is seen that the reliability index is accepted as one of the basic measures in evaluating structural safety of bridges. In this thesis, the reliability levels of prestressed bridge girders designed according to American and European bridge specifications are calculated and compared. The main purpose of this study is to compare the American and European bridge specifications, which are used predominantly in bridge design practice, to determine the difference between the structural safety levels of these specifications. In this study, bridges with span lengths of 25 m, 30 m, 35 m and 40 m were taken into consideration. KGM-45 type truck loading which is frequently used for bridge design in Turkey was determined to be live load model designed according to AASHTO LRFD specification. Eurocode load model 1 has been taken into consideration as a live load model calculated based on EUROCODE provisions. The uncertainties regarding the load and resistance components required to calculate the reliability index have been determined by considering the data obtained from local sources and international studies.