Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi acil servisine 1 yıllık süre içinde travma dışı göğüs ağrısı ile başvuran yetişkin hastaların değerlendirilmesi; ileriye dönük gözlemsel çalışma
Evaluation of adult patients applied to emergency room of Eskisehir Osmangazi University Hospital with complaint of non-traumatic chest pain within 1 year time period; A prospective observational study
  1. Tez No: 519069
  2. Yazar: EZGİ AKÇACI BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Akçacı Baran, E. 'Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine 1 Yıllık Süre İçinde Travma Dışı Göğüs Ağrısı İle Başvuran Yetişkin Hastaların Değerlendirilmesi; İleriye Dönük Gözlemsel Çalışma'. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2018. Çalışmamız 01.03.2017-28.02.2018 tarihleri arasında Erişkin Acil Servise başvuran hastalar üzerinde yürütülen ileriye dönük, gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmada anket formu ile hastaların demografik özellikleri, ağrının süresi ve özelliği, TIMI, GRACE skoru, aldığı tanı ve yapılan girişimsel işlemler, sonuçlanma şekli ve başvuru sonrası 1 aylık süreçleri kayıt altına alınmıştır. Verilerin tek değişkenli analizinde Ki kare ve Mann Whitney U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Akcaci Baran E.“Evaluation Of Adult Patients Applied To Emergency Room Of Eskisehir Osmangazi University Hospital With Complaint Of NonTraumatic Chest Pain Within 1 Year Time Period; A Prospective Observational Study”. Eskisehir Osmangazi University School Of Medicine, Department Of Emergency Medicine, Eskisehir, 2018. In this sutdy, determining background, sociodemographic, and family history features of the patients, charecteristic of chest pain, procedures performed and evaluation of diagnosis, and calculating risks based of TIMI and GRACE scores were aimed. Study was a prospective and observational scientific study performed in Adult Emergency Room within time period of 03.01.2017 to 02.28.2018. Demographic features of the patients, duration and type of the pain, TIMI and GRACE scores, final diagnose and interventional procedures, final status and 1 month period following applying to ER were recorded via a questionare. Chi square and Mann Whitney U were used in univariate analysis of the data.