Clostrıdıum chauvoei aşılarının potensinin belirlenmesinde ELISA prosedürünün kullanılmasının araştırılması
Investigation of the using ELISA procedure in determining to potency of clostridium chauvoei vaccines
- Tez No: 519078
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde Clostridium chauvoei içeren veteriner bakterin aşılarının potens testleri; aşı ile immunize edilmiş kobaylara patojen C. chauvoei suşunun verilerek kontrol edilmesi prensibine dayanmaktadır. C. chauvoei epruvasyon testinde, in vivo test prensibine dayanması, çok fazla miktarda deney hayvanı kullanıma ihtiyaç duyulması, hayvanların bireysel duyarlılık, direnç ya da kondisyonlarına göre sonuçların değişkenlik göstermesi, tekrar edilebilmesinin güçlüğü, test süresinin uzunluğu, test sonuçlarının değerlendirilmesinin hayvanlardaki letalite ya da spesifik semptomlara dayalı olması ve hayvan refahı yönünden uygun bulunmaması nedeniyle in vitro alternatif testler önem kazanmaya başlamıştır. Araştırmamızda, C. chauvoei içeren aşıların potens testlerinde kullanılmakta olan epruvasyon testine alternatif olarak bir ELISA prosedürünün uygulanabilirliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Araştırma materyalini 15 adet C. chauvoei komponenti içeren ve olası yalancı reaksiyonların tespiti için 5 adet bu komponenti içermeyen farklı marka ve serilerde 20 adet aşı oluşturmaktadır. Araştırmamızda, Yanıkara aşılarının kontrolünde standart metot olan kobay epruvasyon testinde, tüm C. chauvoei içeren aşıların geçme kriterlerini karşıladığı, bu komponentin bulunmadığı aşıların ise herhangi bir koruyucu vasıf sergilemediği gözlenmiştir. C. chauvoei bulunan aşılarda koruyucu yanıt %90 ile %100 arasında (4 adet aşıda %90, 11 adet aşıda %100 koruma) seyretmiştir. Araştırmamızda ELISA yöntemi olarak, indirekt double sandviç ELISA prosedürü kullanılmıştır. C. chauvoei komponenti içeren ve epruvasyon testi ile geçer sonuç veren 15 adet aşının 14'ünde relatif potens sonuçlarının kabul kriterine göre dağılımında RP≥1 bulunmuştur. Kabul limitini karşılayan pozitif aşılarda relatif potens değerleri 1,020 ile 5,438 arasında seyretmiştir. Araştırmamızda kullanılan ELISA prosedürünün sensitivitesi %93,33, spesifitesi %100 ve relatif doğruluk oranı ise %95 olarak bulunmuştur. Araştırmamızda elde edilen sonuçlar doğrultusunda, ELISA metodu ile epruvasyon prosedürleri arasında mukayese edilebilir doğruluk ve kesinlikte sonuçlar alındığı, iki metodun iyi bir korelasyon gösterdiği ve in vitro metot dönüşümünün önemli avantajlara sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
At the present time, potency tests of veterinary bacterin vaccines containing Clostridium chauvoei are based on the administration of a pathogenic C. chauvoei strain to guinea pigs. Although C. chauvoei challenge test is a valid procedure in the control activities aimed to determine the potency of the vaccine; in vitro alternative tests are gaining in importance due to this test being based on an in-vivo test principle as in the control of all other Clostridial vaccines, the need for using too many laboratory animals, change in results according to the individual sensitivities, resistance or condition of laboratory animals, hardships in repeatability, length of the test procedure, the evaluation of the test results being based on specific symptoms or lethality in animals and their unsuitablity in terms of animal welfare. In our study, it was aimed to investigate the feasibility of an ELISA procedure as an alternative to the challenge test used in the potency test of C. chauvoei containing vaccines. The research material consists of different trademarks and series 20 vaccine, which 15 vaccine included with C. chauvoei components and 5 vaccines not included these components for the detection of possible pseudo-reactions. In our study, the guinea-pig challenge test which is the standard method for the control of the Blackleg vaccine examined of investigation of the vaccines. The all of the vaccines containing C. chauvoei met the criteria for acceptance and the vaccines without this component did not show any protective qualities. The protective response to vaccines containing C. chauvoei was between 90% and 100% (4 vaccine protect 90% and 11 vaccine protect 100%). In our study, indirect double sandwich ELISA procedure was used as a method. It was found to relative potency RP≥1 in the distribution of relative potency results according to acceptance criteria on the 14 of 15 vaccines which containing C. chauvoei component and providing the criteria for passing in the guinea-pig challenge test. Relative potency values ranged from 1,020 to 5,438 in positive vaccines providing the acceptance limit. The sensitivity, specifity and relative accuracy of the ELISA procedure used in our study was found to be respectively 93.33%, 100% and 95%. In the results of our study, it is seen that comparable accuracy and exact results are obtained between the ELISA and challenge procedures, the two methods show good correlation and the in vitro method conversion has significant advantages.