Thymoquinone ve cytosine arabinoside'in akut miyeloid lösemi hücre hattında apoptozis ve hücre çoğalmasına etkileri
The effects of thymoquinone and cytozine arabinoside on apoptosis and cell proli̇ferati̇on in acute myeloid leukemia cell line
  1. Tez No: 519077
  2. Yazar: ASLI ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KARA, DOÇ. DR. ŞENGÜL TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Akut miyeloid lösemi (AML) tedavisi güç olan hematolojik bir kanserdir. Kullanılan kemoterapik ilaçlara direnç gelişmesi tedaviyi engellemektedir. AML'de kullanılan sitozin arabinozid (Ara-C) apopitotik etkili bir ilaçtır. Timokinon (TQ) ise antioksidan, antienflamatuvar ve antikansorejen etkili, doğal bir ürün olan çörek otunun ekstraktıdır. Bu çalışmada amaç AML hücre hatlarında kemoterapik ajan olan sitozin arabinozid ve doğal bir antikanserojen olan TQ'nun birlikte ve ayrı ayrı kullanılarak hücre çoğalmasının baskılanıp hücreleri apopitoza götürmek üzerine etkileri araştırılarak sonuçları gözlemlemektir. Materyal ve Metod: Çalışmada Kasumi- 6 AML hazır hücre hatları kullanıldı. Özgün besi ortamına alınan hücrelere 48 ve 72 saatlik süreler için üç ayrı konsantrasyonda sitozin arabinozid ve timokinon uygulandı. Annexın V ve PI boyama sonrası flow sitometride her bir grup için apopitoz, viabilite ve hücre çoğalması değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute myeloid leukemia (AML) is a hematologic cancer that is difficult to treat. Resistance to used chemotherapeutic drugs prevents treatment. The Cytosine Arabinoside (Ara-C) is used in AML is an apoptotik drog. Timokinon (TQ) is an extract of natural black cumin has antioxidant, anti-inflammatory and anticancer effect. The aim of this study was to investigate the effects of a chemotherapeutic agent Ara-C, and a natural anticancer agent of TQ, on apoptosis and cell proliferation of AML cell lines both alone and in combination. Material and Method: In this study, Kasumi-6 AML cell line was used. The Ara-C and TQ were applied to the cell sat three different concentrations for 48 and 72 hours. After anneksin V and PI staining, apoptosis, viability and cell proliferation were evaluated for each group by flow cytometry.