Adolesan yaş grubunda sporun ve farklı spor branşlarının postür ve denge üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of sports and different sport branched on posture and equilibrium in adolescent group
- Tez No: 519095
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Üç farklı spor branşıyla ilgilenen sporcularla, hiç spor yapmayan kontrol grubu arasındaki denge ve postür performanslarını karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışma Manisa Güzel Sanatlar ve Spor Lisesinde öğrenim gören ve gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 87 erkek gönüllü ile gerçekleştirildi. Bu gönüllülerin 40'ı sporla ilgilenmeyen kontrol grubunu, 20 kişi basketbol grubunu, 20 kişi futbol grubunu, 7 kişi de jimnastik grubunu oluşturmaktadır. Araştırma için seçilen gönüllülerin son bir yıl içerisinde nörolojik hastalık, vestibüler-vizüel rahatsızlık, ciddi bir alt ekstremite sakatlığı geçirmemiş ve ilaç kullanmayan bireylerden seçildi. Gönüllülerin öncelikle boy ve vücut ağırlığı ölçümleri yapıldı. Daha sonra, pedobarografi cihazı ile (Tekscan HRMat, Boston USA) denge analizleri gerçekleştirildi. Gönüllüler çift ayak gözü açık, çift ayak gözü kapalı ve tek ayak gözü açık salınım (sway) test ölçümü yapıldı ve bilgisayar ortamına aktarıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: of this research was to compare the balance and posture performances between a group of athletes dealing with three different sports branches, and a control group with no sports at all. Materials and methods: Our study was conducted with a total of 87 male subjects studying at Manisa Fine Arts and Sports High School and who agreed to participate voluntarily. 40 of these subjects were control group with no sports, 20 are basketball group, 20 were soccer group and 7 were gymnastic group. The subjects selected for the study were selected from individuals who did not have neurological disease, vestibular-visual disturbance, severe lower extremity disability or drug use within the past year. Primarily subjects were measured for height and weight. Then balance analyzes were performed with a pedobarograph device (CTekscan HR Mat, Boston USA). A sway test with a double-legged eye, a double-legged eye and a single-legged eye were measured to subjects and transferred to the computer media.