Metabolik sendrom tanılı hastalarda iskemi modifiye albümin düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 519116
  2. Yazar: SEMAHAT GÜRLEK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: UZMAN SİBEL DEMİRAL SEZER, PROF. DR. HARUN AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Metabolik Sendrom (MetS), glukoz intoleransı, hipertansiyon (HT), dislipidemi, visseral obezite gibi birden fazla kardiyovasküler risk faktörünün bir araya gelmesi ile oluşan hastalıklar kümesidir. Sedanter yaşam tarzının benimsenmesi ve beslenme alışkanlığındaki değişiklikler gibi çevresel etkenlerin yanısıra, kalıtımla gelen bazı özellikler de etiyolojide yer almaktadır. Aterosklerotik süreç ile yakından ilişkili olan endotel disfonksiyonu, proinflamatuar ve protrombotik durumların da MetS etyopatogenezinde rol oynadığı gösterilmiştir. Oksidatif stres ise günümüzde hem diyabet ve hem de MetS'nin patogeneziyle yakından ilişkilendirilmektedir. İskemi modifiye albümin (İMA); asidoz, iskemi veya reperfüzyon esnasındaki serbest radikallerin oluşması ile albüminin N terminal bölgesini etkileyen modifikasyonlar sonucu oluşmaktadır. Biz de bu çalışmamızda oksidatif stres ve iskemi göstergesi olarak değerlendirilen İMA düzeylerini MetS ve sağlıklı bireylerde ölçmeyi ve MetS bileşenleri ile etyopatogenezde suçlanan diğer inflamasyon belirteçleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Genel Dahiliye ve Endokrinoloji polikliniklerine başvuran, 18 yaş üstü metabolik sendrom tanısı alan 54 hasta ve 47 sağlıklı birey dahil edildi. Vakaların metabolik sendrom yönünden değerlendirilmesi ve tanımlanması AHA / NHLBI- 2005 (NCEP-ATPIII 2005) tanı kriterleri ile yapıldı. Hasta ve sağlıklı kontrol grubunun boy, kilo, bel çevresi ve arteriyel tansiyon ölçümleri yapıldı. Bireylerin sigara, alkol, ilaç kullanımları, bilinen ve geçirilmiş hastalıkları kayıt edildi. MetS ve kontrol grubundan; açlık kan şekeri (AKŞ), insülin, HbA1c, trigliserid (TG), LDL-k, HDL-k, albümin, TSH, kreatinin, üre, CRP, fibrinojen, ürik asit ve İMA düzeyleri çalışılmak üzere venöz kan örneği alındı. İMA ölçümleri Biyokimya Laboratuvarı'nda Shimadzu UVmini-1240 spektrofotometre cihazı ile yapıldı. İstatistiksel analizlerde IBM SPSS Statistics 22.0 ve IBM SPSS AMOS kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Metabolic Syndrome (MetS) is a cluster of diseases caused by the combination of multiple cardiovascular risk factors such as glucose intolerance, hypertension, dyslipidemia, visceral obesity. In addition to the environmental factors such as the adoption of the sedan lifestyle and the changes in the eating habits, some inherited features also take place in the etiology of MetS. Endothelial dysfunction, proinflammatory and prothrombotic conditions closely related to the atherosclerotic process have also been shown to play a role in the pathogenesis of MetS. Oxidative stress is thought to be closely related to both diabetes and MetS pathogenesis. Ischemia-modified albumin (IMA) is the result of the formation of free radicals during acidosis, ischemia or reperfusion, with modifications affecting the N-terminal region of albumin. In our study we also aimed to measure the levels of IMA, which is assesed as an indicator of oxidative stress and ischemia, in MetS and healthy individuals and to evaluate the relationship between MetS components and other inflammatory markers that are implicated in pathogenesis. Materials and Methods: 54 patients with metabolic syndrome and 47 healthy individuals over 18 years of age were included in the study, referring to the General Internal Medicine and Endocrinology outpatient clinics. Assessment and identification of cases according to metabolic syndrome was done with the diagnostic criteria of AHA / NHLBI-2005 (NCEP-ATPIII 2005). The height, weight, waist circumference, and arterial blood pressure of the patients and the healthy control group were measured. Smoking, alcohol use, drug use, known and past illnesses of the subjects were recorded. Venous blood samples were taken from MetS and control group to study fasting blood glucose, insulin, HbA1c, TG, LDL-k, HDL-c, albumin, TSH, creatinine, urea, CRP, fibrinogen, uric acid and IMA levels. Shimadzu UVmini-1240 Spectrophotometer were used to measure the IMA levels. IBM SPSS Statistics 22.0 and IBM SPSS AMOS were used for statistical analysis.