Drought analysis using CORDEX simulations over the mediterranean climate regions of Turkey
CORDEX simülasyon verileri kullanılarak türkiye'nin akdeniz iklim bölgelerinde kuraklık analizi
  1. Tez No: 519151
  2. Yazar: ANIL YILDIRIM POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yağış rejimlerinde değişimlere sebep olan iklim değişikliğinin önemli sonuçlarından biri de kuraklıktır. Akdeniz Bölgesi bu açıdan Dünyadaki hassas noktalardan biridir. Bu iklim tipinde yazların kurak, kışların yağışlı olması bölgeyi iklim değikliğinin etkilerine daha açık hâle getirmiştir. Bu sebeple, Türkiye'nin Akdeniz iklimi etkisi altındaki bölgelerinde artan nüfus ve ekonomik etkinlikler de düşünüldüğünde kuraklığı incelemek oldukça önemlidir. Bu çalışmada, Standartlaştırılmış Yağış İndeksi(SPI) 1 aydan 12 aya kadar 5 zaman ölçeğinde uygulanarak kuraklıktaki trendler değerlendirilmiştir. 12 farklı iklim modelinin, incelenen alanının güneyinden batısına yayılmış meteorolojik gözlem istasyonlarının konumuna denk gelen yağış verileri CORDEX projesinden alınmıştır. En güvenilir modelleri belirlemek amacıyla referans dönemi (1971-2005) için gözlem ve model yağış verileri karşılaştırılmıştır. Ardından, düzenlenmiş bir Mann-Kendall testi tüm dönem için (1972-2100) SPI ve yıllık yağış değerlerine uygulanmıştır. Mann-Kendall testinin anlamlı değişim işaret ettiği noktalar için lineer regresyon yöntemiyle trendler hesaplanmıştır. Sonuçta, Muğla ve Batı Antalya için kuraklıkta tüm modellerin sonuçlarının uyum içinde olduğu ciddi bir artış trendi tespit edilmiştir. Öte yandan, bazı bölgeler için model sonuçların çeşitliliği, modellerin farklılıklarına işaret etmektedir. Ayrıca, Güney Marmara başta olmak üzere bazı bölgelerde zaman ölçeği arttıkça kuraklık trendinde azalış sözkonusudur.
Özet (Çeviri)
Drought has been a significant result of climate change that causes variance on precipitation regimes. Mediterranean region is one of the hotspots of the world in this respect. Dry summers and rainy winters -the characteristic of this climate type- makes this region more vulnerable to the effects of climate change. Hence, it is important to monitor drought considering the increasing population and economic facilities in the regions that are under Mediterranean climate conditions in Turkey. This study aims to assess the trends in drought by applying the Standardized Precipitation Index(SPI) for 5 timescales – from 1 month to 12 months. The model grid data that corresponds to meteorological stations distributed from south to west within the study area was obtained from 12 different Global Circulation Model / Regional Climate Model couplings of CORDEX project. Observed and modeled prediction data were compared for reference period (1971-2005) in order to detect the most reliable models. Afterwards, modified Mann-Kendall trend test was applied on the SPI and annual precipitation values for the entire period (1972-2100). The trends were estimated by linear regression for the locations in which Mann-Kendall results indicated a significant change. In conclusion, a persistent increasing drought trend was detected for Muğla and western Antalya parts such that all models are coherent. On the other hand, the divergence of the trends for some regions according to different models signifies the discrepancy of models. Besides, the drought trends are decreasing for some regions (especially Southern Marmara) as the timescale increases.