Impact of climate change over the variability of drought characteristics over 25 basins of Turkey
İklim değişikliğinin Türkiye'deki 25 havza üzerindeki kuraklık karakteristiklerinin değişkenliğine etkisi
  1. Tez No: 724280
  2. Yazar: NURİ ERHAN ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUĞRUL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kuraklığın etkilerinin analiz edilmesi ve değişen iklim koşullarında geleceğe yönelik doğru tahminlerde bulunulması, belirlenecek tarım, içme suyu, sanayi ve ekosistem politikalarında büyük önem taşımaktadır. CORDEX alanları üzerinden oluşturulan iklim projeksiyon simülasyonları, günümüzde iklim değişikliği ile ilgili çalışmalarda kullanılan en popüler veri setlerinden birisidir. Bu çalışmada, CORDEX alanları üzerinden yürütülen iklim projeksiyonu veri setleri kullanılarak iklim değişikliğinin Türkiye'deki 25 havza özelindeki kuraklık karakteristiklerine etkisi araştırılmaktadır. CMIP5 RCP8.5 senaryoları için 0,11o çözünürlükte 56 GCM – RCM model çiftinden Türkiye'ye ilişkin geçmiş ve gelecekteki iklim projeksiyonları CORDEX EUR-11'den indirilmiştir. Geçmiş veriler ile yer gözlemleri arasında doğruluk değerlendirmeleri yapılarak kötü performans gösteren 14 model çıkartılmış ve daha iyi performans gösteren 42 model elde tutulmuştur. Ek olarak, geçmiş ve gelecekteki simülasyonlar için GCM-RCM model simülasyonlarının hata düzeltmeleri, 26 havza üzerinde ayrı ayrı ERA5-Land veri seti kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gelecekteki kuraklık analizleri, her bir havza üzerinde ayrı ayrı, geçmiş ve gelecek projeksiyon veri setleri kullanılarak hesaplanan standartlaştırılmış yağış indeksi (SPI) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Genel olarak, yağış tahminleri, azalan bir eğilim göstermektedir. Bu yüzyılın son 30 yılına doğru düşüş hızı artış göstermektedir. Bu eğilimle uyumlu olarak, SPI ile yapılan kuraklık analizleri, tüm havzalarda ve tüm Türkiye'de 2071 ile 2100 yılları arasında kuraklık şiddetinin ve uzunluklarının arttığını göstermektedir. Buna göre yüzyılın son 30 yılının bölge üzerinde daha önce görülmemiş en şiddetli kuraklık koşullarını göstermesi beklenmektedir. Sonuçlar CMIP5 deneylerinden elde edilen veri setleri kullanılarak elde edilmiş olsa da, CMIP6 deneyleri daha yüksek sıcaklık duyarlılığı olan modellere sahiptir. Bu nedenle CMIP6 deneyleri için bu tür ayrıntılı RCM simülasyonları mevcut olduğunda benzer analizlerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Analyzing the effects of drought and making accurate predictions for the future under changing climate conditions are of great importance in the agricultural, drinking water, industrial and ecosystem policies to be determined. The climate projection simulations generated over CORDEX domains are one the most popular datasets used today in climate change related studies. In this study impact of climate change over the variability of drought characteristics over 25 basins of Turkey were investigated using climate projection datasets run over CORDEX domain. Historical and future climate projections over Turkey from 56 GCM – RCM pairs at 0.11o spatial resolution for the CMIP5 RCP8.5 scenarios were downloaded from CORDEX EUR-11. Accuracy assessments of historical simulations against ground observations were performed to eliminate the 14 poor performing models and retain 42 better performing models. Additionally, bias corrections of GCM-RCM model simulations for historical and future simulations were performed using ERA5-Land dataset over 25 basins separately. Future drought analyzes were performed using the standardized precipitation index (SPI) calculated using historical and future projection datasets over each basin separately. Overall, the precipitation projections show a decreasing trend where the rate of the decline increases towards the last 30 years of the century. Consistent with this trend, the drought analysis made via SPI show the drought severity and lengths increase between 2071 and 2100 over all of the basins and entire Turkey. Accordingly, the last 30 years of the century are expected to show the most severe drought conditions that has not seen before over the region.