Alternative approaches to electroflocculation and electrocoagulation application at industrial wastewaters
Endüstriyel atıksularda elektroflokülasyon ve elektrokoagülasyon uygulamalarında alternatif yaklaşımlar
- Tez No: 519156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM LATİF SANİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gelişen endüstri ve artan tüketim ihtiyacı birçok alanda üretimlere ve bu üretimler sonucunda atıkların oluşmasına sebep olmaktadır. Endüstriyel tesislerde gerçekleşen üretim süreçlerinde gerçekleşen işlemler sonucunda çeşitli kirletici konsantrasyonlarına ve kirlilik yüklerine ait atıksular oluşmaktadır. Bu çalışmada çeşitli endüstriyel sularda temel kirleticiler esas alınarak bu kirleticilerde elektrokimyasal arıtım metodu olan elektroflokülasyonun arıtma verimi incelenmiştir. Çalışmalarda elektroflokülasyon prosesinin atıksu tipine göre sularda yer alan temel kirleticilerdeki verimi pH, iletkenlik, elektrot materyali, akım yoğunluğu ve proses süresi gibi parametrelere bağlı olarak değerlendirilmiştir. Atıksu tipine bağlı olarak belirlenen kirletici parametreler hazırlanan reaktörde farklı farklı pH değerlerinde, elektrot tiplerinde ve akım yoğunluklarında ve proses sürelerinde değişiklikler yapılarak analiz edilmiş ve ayrıca arıtma verimindeki değişiklikler analiz edilmiştir. Proses süresinin ve uygulanan akım yoğunluğunun çalışılan bütün endüstrilerin atıksularında verime direk etki ettiği ancak elektrot materyali ve pH faktörlerinin çalışılan endüstrilerden bazılarının atıksularında verime önemli bir etkisi olmadığı görülmüştür. Temel olarak proses mekanizmasına en büyük etken faktörün uygulanan akım olduğu belirlenen çalışmada akım değeri arttıkça proses süresinin kısaldığı ve verimin arttığı gözlenmiştir ancak bu verim bir eşik değere sahip olmakla birlikte atıksu karakterine bağlı olarak değer belirli bir değerden sonra negatif etki yapmaya başlamıştır. Yapılan çalışmalarda elektroflokülasyon teknolojisinin özellikle ağır metal gibi kirleticilerde uygun akım ve pH dengeleri oluşturulduğunda yüksek arıtma verimlerine sahip olduğu görülmüş ancak organik ağırlıklı kirliliği olan atıksularda ve azot gibi parametrelerde verimin istenilen aralıklarda olmadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar ile sistemin tercih edilebileceği başlıca kirletici modelleri ve atıksular ile endüstriyel kullanılabilirliği ortaya konulmuş ve akım yoğunluğu, pH, elektrot materyali faktörlerinin arıtma veriminde ne kadar önemli rol oynadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The evolving industry and consumption growth are causing many different kinds of productions and waste to be produced as a result of these productions. As a result of the production processes in the industrial plants, wastewaters of various pollutant concentrations and pollution loads are formed. In this study, electro-flocculation purification which is the electrochemical treatment method in these pollutants, has been investigated based on basic pollutants in various industrial waters. In the studies, the area occupied by the wastewater type of the electro-flocculation process was evaluated depending on the parameters such as the feed pH, conductivity, electrode material, current density and process time in the basic pollutant. The pollutant parameters determined according to the wastewater type were analyzed by analyzing the changes in the electrode types, current densities and process durations at different pH values in the prepared reactor. It has been observed that the process time and the applied current density have a direct effect on the wastewater of all industries, but the electrode material and pH factors are not a significant influence on the wastewater of some of the studied industries. Basically, in the process mechanism, it was observed that the greatest factor was the applied current, and as the current value increased, the process time shortened, and the efficiency increased. However, this efficiency started to have a negative effect after having a certain value due to the wastewater characteristic with a threshold value electro-flocculation technology has been found to have high purification efficiencies when suitable current and pH balances are established in pollutants such as heavy metals, but it has been found that effluent parameters such as organic heavy pollution wastewaters and nitrogen are not within desired ranges With the results obtained, the main pollutant models that can be preferred to the system and wastewater and industrial usability have been revealed and it has been revealed how important factors of current density, pH, electrode material factors play in the efficiency of the treatment.