Evrişimli sinir ağlarında hiper parametrelerin etkisinin incelenmesi
Analysis of the effects of hyperparameters in convolutional neural networks
  1. Tez No: 519157
  2. Yazar: FERHAT KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNDER EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, IMAGE-NET yarışması kapsamında 2012 yılından günümüze resim tanımada popülerlik kazanan evrişimli sinir ağlarının yapısı, çalışma sistemi ve ağı oluşturan hiper parametreler konusunda literatür incelemesi ve deneysel çalışma yapılmıştır. Çalışmada, ILSVRC2012 eğitim verisinden 50 sınıf ve her sınıfa ait 600 örneklemden oluşan bir veri seti ile evrişimli sinir ağı hiper parametreleri için farklı seçenek değerleri belirlenmiş ve süper bilgisayarlarında dahil edildiği derin öğrenme istemcisi, parametre ve değerlendirme sunucusu mimari yapısı üzerinde eğitimler yapılmıştır. Yapılan eğitimler sonucunda şekil ve çizelgeler üzerinden model başarımları değerlendirilerek yeni hiper parametre değerleri oluşturulmuş ve ilave eğitimler yapılmıştır. Toplamda yapılan 410 farklı eğitim sonucunda veri setine ön işleme yapılması, aktivasyon fonksiyonuna göre öğrenme katsayısı seçimi, paket normalizasyonu ve seyreltme işleminin kullanılmasının model başarımını arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, literature review and experimental study were carried out on the hyperparameters constituting the structure, working system and network of the irregular neural networks that gained popularity in the definition of the day-to-day picture in 2012 within the scope of IMAGE-NET contest. In the study, ILSVRC2012 training dataset consisting of 50 classes and 600 samples and different option values for convolutional neural network hyperparameters were determined and trainings were conducted on the learning structure of the deep learning client, parameter and evaluation server included in the supercomputers. Consequently, these trainings, the model performances were evaluated through diagrams and charts and new hyper parameter values were created and additional trainings were made. As a result of 410 separate trainings in total, it has been determined that preprocessing of data sets, learning rate selection in accordance with optimizer, packet normalization and use of dropout process, increases model performance.