Avrupa Birliği fonlarıyla gerçekleştirilen medya projelerinin etkinliğinin Avrupalılaşma literatürü çerçevesinde çözümlenmesi
Analysis of the effectiveness of media projects supported by the European Union in the scope of Europeanization literature
  1. Tez No: 519358
  2. Yazar: MERVE KAMBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Avrupalılaşma literatürünün ortaya çıkışı 1990'lı yıllarda AB etkisiyle üye devletlerdeki yapı, kurum ve politikalarda meydana gelen değişim anlamında kullanılması ile başlamakta, bu çerçevede AB etkisiyle meydana gelen değişim anlamına gelmektedir. Türkiye özelinde bakıldığında ise Avrupalılaşma, Türkiye'nin siyasal, toplumsal ve kurumsal yapısının AB'ye uyumu şeklinde açıklanabilir. Mevcut literatürdeki tartışmalar söz konusu etkinin hangi derecede, hangi yönde ve hangi araçlarla gerçekleştiği üzerinden devam etmektedir. Türkiye, AB ilişkileri yaklaşık 60 yıllık bir geçmişe sahiptir. Türkiye'nin Ekim 2005'te müzakerelere başlanması ile mali yardımların da nitelik ve niceliği değişmiş ve AB, 2007 yılı itibariyle aday ülkelere vermiş olduğu mali yardımları IPA adı altında birleştirmiştir. AB, Türkiye'ye vereceği fonları IPA I dönemi (2007-2013) olarak planlamış ve ardından IPA II dönemi (2014-2020) başlamış ve destekler halen devam etmektedir. Bu tez çalışmasıyla IPA dönemi itibariyle Türkiye'de medya alanında açılan hibe programlar ve uygulanan projeler Avrupalılaşma sürecindeki beş farklı etki alanında yapılan mülakatlardan ve değerlendirme raporlarından yararlanılarak Avrupa Bütünleşme teorileri içerisinde yer alan Yeni Kurumsalcılık yaklaşımı kapsamında çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The emergence of the Europeanization literature began with the use of the term changes in the structure, institutions and policies of the member states through the influence of the EU in the 1990s, in this framework it means change from EU influence. When we look at Europeanization of Turkey in particular, it can be explained as adaptation of political, social and institutional structures of Turkey to the EU. The discussions in the current literature are based on the type, direction and tools of Europeanization in the case of Turkey. EU-Turkey relations have a history of nearly 60 years. The quality and quantity of financial support have also changed with starting of negotiations with Turkey in October 2005. The EU has consolidated its financial supports in 2007 under Instrument for Pre-Accession (IPA), which it has given to candidate countries. The EU has planned the funds to be given to Turkey as IPA I period (2007-2013) and then IPA II period has begun in 2014 and will support continue through 2020. The thesis analyzes grant programs and implemented projects in the media sector in five different spheres of influence in Europeanization process by using interviews and evaluation reports in the scope of the New Institutionalism approach under theories of European Integration.