Ezraki'nin Ahbaru Mekke isimli eserindeki rivayetlerin incelenmesi
The examination of narratives from Ezraki's book named Akhbar Makkah
- Tez No: 519357
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Hicri 250 yılında vefat etmiş olan el- Ezrakî bir şehir tarihçisidir. Mekke ve Kâbe tarihini ele alan“Ahbâru Mekke”isimli eseri alanında bir başucu kitabıdır. el- Ezrakî kitabına Kâbe ve Mekke'ye dair binden fazla rivayet almış. Bu rivayetleri de isnad zinciriyle nakletmiştir. Biz tezimizde bu rivayetleri hadis ilmi açısından ele alarak sıhhat ve kaynak değeri bakımından inceledik. Tezimiz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezimizin konusu, amacı ve yöntemini açıkladık. İslam dünyasında şehir tarihi yazıcılığını ele alıp, hadisçiler ve tarihçilerin isnad kullanımındaki ortak ve farklı yönlerini açıkladık. Birinci bölümde el-Ezrakî'nin hayatı, hocaları, öğrencileri, ilmi yönü ve eserleri hakkında bilgi verdik. Ahbâru Mekke'deki yönteminden bahsedip, kitapla ilgili teknik bilgilere değindik. İkinci bölümde ise el-Ezrakî'nin kitabındaki rivayetleri Kâbe hakkındaki rivayetler, Mekke hakkındaki rivayetler şeklinde iki başlık altında inceledik.
Özet (Çeviri)
Passing away in hijri 250, al-Azraqi was an urban historian. His book named“Akhbar Makkah”addressing the history of Kaaba and Mecca is a reference guide in its own field. al-Azraqi included more than one thousand narratives about Mecca and Kaaba in his book. He delivered these narratives with an attributed chain. In our thesis, we examined these narratives in terms of their validity and resource values from the aspect of the science of Hadith. Our thesis is composed of an introduction part and two sections. In the introduction section, we stated the subject, purpose and the method of our study. Moreover, we tackled the writing of urban history in the İslamic World. We explained common and different manners of historians and muhaddithun for using attributions. In the first section, we provided information regarding al-Azraqi's life, his teachers, his students, his scientific identity and his works. We discussed his method in Akhbar Makkah and touched upon technical information related to the book. In the second section, we studied the narratives of al-Azraqi's book under two categories as the narratives about Kaaba and the narratives about Mecca.