Vergi Kanunları'nın genel yapısının değerlendirilmesi: Tokat ili özelinde bir uygulama
Assessment of the general structure of Tax Laws: An application in the case of Tokat province
  1. Tez No: 519363
  2. Yazar: SERHAT KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Vergiler, kamu harcamalarını finanse etme noktasında önemli bir kamu geliridir. Vergi gibi kapsamlı ve önemli bir gelire yönelik düzenlemelerin belirli kurallar ve sınırlar dahilinde olması gerekmektedir. Söz konusu bu kural ve sınırlar aslında vergilere meşru bir yapı kazandırmaktadır. Vergilerin meşruluğunu sağlayan husus kanunlardır. Kanun uyulması gereken normlardır. Dolayısıyla vergiler kanunlar aracılığı ile cebri bir nitelik kazanmaktadır. Türk Vergi Sistemi içerisinde birçok vergi ve dolayısıyla vergi kanunu bulunmaktadır. Gerek Vergi Usul Kanunu ve gerekse de farklı vergi türlerine ilişkin kanunların uzun ve karmaşık bir yapıda olması, sürekli olarak vergi mevzuatlarında ve kanunlarında değişikliklerin yapılması eleştirileri de beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, vergi kanunlarının genel yapısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada vergi kanunlarının genel yapısı, işleyişi ve karmaşıklık düzeyleri incelenmiştir. Bu incelemede teorik derlemeler ve araştırmalar Tokat ili özelinde yapılan anket çalışmasıyla desteklenmiştir. 29 sorudan oluşan anket çalışması Tokat Merkez ilçesinde bulunan akademisyen, avukat, muhasebe meslek mensubu ile iktisadi ve idari bilimler fakültesi öğrencilerinden oluşan toplamda 600 kişiye uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucunda elde edilen verilerin SPSS istatistik programı ile analiz testleri yapılmış ve elde edilen verilere göre vergi kanunlarının genel yapısına ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır. Ulaşılan bu sonuçlarda vergi kanunları ile ilgili bir takım sorunlar tespit edilmiştir. Vergiye gönüllü uyumu ve dolayısıyla vergi gelirlerini arttırma hedefi doğrultusunda, daha iyi bir kanun yapısı için bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Taxes are an important public income at the point of financing public spending. A comprehensive and important gender-oriented regime, such as tax, must be within certain rules and boundaries. In fact, these rules and limits actually give the taxpayer a legitimate structure. The law provides the legitimacy of the tax. The law is norms that must be observed. Hence, taxpayers acquire a quality of nature by means of laws. There are many taxes and therefore tax laws in the Turkish Tax System. Both the Tax Procedural Code and the different types of tax laws are long and complicated, and constant changes in tax legislation and laws are accompanied by criticism. In this study, it is aimed to evaluate the general structure of tax laws. For this purpose, the general structure, functioning and complexity levels of the tax laws have been studied. In this study, the theoretical compilations and researches were supported by the questionnaire study made in Tokat province. A questionnaire study consisting of 29 questions was applied to a total of 600 people consisting of academicians, lawyers, professional accountants and students of economics and administrative sciences faculties in the city of Tokat. As a result of the questionnaire survey, analysis tests were performed with the SPSS statistical program and the results related to the general structure of the tax laws were obtained according to the obtained data. A number of problems with tax laws have been identified in these conclusions. A number of proposals have been made for a better legal structure in the direction of voluntary voluntary compliance and thus the aim of increasing tax revenues.