Tarihi kent kimliği kapsamında kamusal açık alanlar: Antakya Gazipaşa Caddesi örneği
Public open spaces within the context of historic urban identity: Example of Antakya Gazipaşa street
  1. Tez No: 519435
  2. Yazar: İDİL DAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında, tarihi kent kimliği bulunan kamusal açık alanların süreçler sonucunda kimlik ve doku üzerindeki değişimleri ile kentle olan ilişkileri Hatay İli Antakya İlçesi Gazipaşa Caddesi örneği üzerinden ele alınması ve meydana gelen farklılıkların boyutların ortaya konması hedeflenmiştir. Alanın özelliklerini tanımlayan fotoğraflar seçilmiş, anketler ve sorun analizi yapılmış bunun sonucunda kimliği tehdit eden ve katkıda bulunan etkenler ortaya konmuştur. Buna göre sorun analizinde ana sorun“Alanın sahip olduğu kültürel değerlerin ve alana özgü kimliğin yok olmaya başlaması”olarak belirlenmiştir. Kent imgesi analizinde kentteki özgün odaklar belirtilerek çalışma alanının mekânsal olarak önemi vurgulanmış, GZFT analizi kapsamında alanın olumlu ve olumsuz yönleri belirlenmiştir. Antakya kentinin kimliğinin geliştirilmesi ve sürdürülebilmesini sağlamak amacıyla çalışma kapsamında yapılan analizler ve anket çalışmasından elde edilen bulgular ele alınarak kimliğin korunumu ve geri kazanımına yönelik tarihi doku ile uyumlu donatı, cephe, döşeme, malzeme önerileri geliştirilmiştir. Öneriler sonucunda korumanın çok paydaşlı ve çok disiplinli bir sürece ihtiyacı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the scope of the thesis, the changes in the identity and the texture of the historical public open spaces as a result of the process and the relations with the city were discussed through the example of Gazipaşa Street in Antakya of Hatay Province. Photographs describing the characteristics of the site were selected, questionnaires and problem analysis were conducted to reveal the factors that threatened and contributed to the identity. The main problem in the problem analysis is determined as“ The cultural values that the area possesses are changing and domain-specific identity begins to disappear”. In the image of the city analyse, the spatial significance of the study area was emphasized with 5 elements. Within the SWOT analysis, the positive and negative aspects of the field have been determined. In order to develop and sustain the identity of Antakya, some researches have been developed to recover the identity of the historical doctrine by taking the findings obtained from the analysis and survey study within the scope of the study. As a result of the recommendations, it has been determined that the protection requires a very multi-stakeholder and multidisciplinary process.