Elektif sezaryen ameliyatlarında hasta bilgilendirilmesinin değerlendirilmesi: Spinal teknik video gösterimi
Evaluation of patient informing in elective cesarean operation: Spinal technique video display
- Tez No: 519482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK CEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Demirtas, K. Elektif Sezaryen Ameliyatlarında Hasta Bilgilendirilmesinin Değerlendirilmesi: Spinal Teknik Video Gösterimi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2018. Çalışmamızda elektif sezaryen ameliyatı planlanan gebelerin anestezi yöntemi tercihlerini, spinal anestezi tekniğinin gebelere bir video yardımıyla gösterilmesinin gebelerin anestezi yöntemi tercihlerine etkisini, etkin ve doğru bilgilendirmenin gebelerin anestezi yöntemi tercihlerine etkisini araştırmayı amaçladık. Bu çalışma, 01.07.2017 - 01.07.2018 tarihleri arasında elektif sezaryen ameliyatı planlanan 412 gebe ile gerçekleştirildi. Gebelere 24 sorudan oluşan bir anket çalışması uygulandı ve izlemek isteyen gebelere 'Spinal Teknik Video Gösterimi' izletildi. Veriler araştırmacı tarafından kaydedildi ve elde edilen verilerin istatistiksel anlamlılığı Pearson Ki-Kare testi, Fisher's Exact ve Mc Nemar testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Demirtas, K. Evaluation of Patient Informing in Elective Cesarean Operation: Spinal Technique Video Display. Osmangazi University Faculty of Medicine Anesthesiology and Reanimation Department Residency Thesis, Eskisehir, 2018. In our study, we aimed to investigate the preference of anesthesia method for elective cesarean section surgery planned pregnancies, the effect of spinal anesthesia technique on the visualization of the pregnancies with a video to the preferences of the anesthesia method, the effect of effective and accurate information on preference of anesthesia method. This study was carried out with 412 pregnant women whom planned elective cesarean section surgery between 01.07.2017 - 01.07.2018. A survey study consisting of 24 questions was applied to pregnant women and who want to watch the 'Spinal Technique Video Display' was watched. The data were recorded by the researcher and statistical significance of the obtained data was evaluated by Pearson ki-square test, Fisher's Exact and Mc Nemar tests.