Oleik ve linoleik asit zengini iki aspir hattından elde edilen biyodizelin traktör kuyruk mili performansına etkisi
The effect of biodiesel obtained from two safflower lines rich in oleic and linoleic acid on performance of tractor power take off
- Tez No: 519540
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL EKİNCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, oleik ve linoleik asit zengini iki aspir hattından elde edilen biyodizelin traktör kuyruk mili performansına etkisi belirlenmiştir. BAY-ER 12 ve BAY-ER 14 aspir hatlarının üretimi, Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi arazisinde yürütülmüştür. Her bir aspir hattı için 40x25 m boyutlarında 1'er dekarlık arazilerde üretim denemesi gerçekleştirilmiştir. Hasat olgunluğuna gelen aspirler biçerdöver yardımıyla hasat edilip istenilen nem aralığına gelinceye kadar kurutulmuştur. Kurutulan tohumların soğuk sıkım yardımıyla yağları çıkarılıp elde edilen yağlar filtrasyon işleminden geçirildikten sonra laboratuvar şartlarında biyodizelleri elde edilmiştir. Elde edilen biyodizelin parametreleri belirlenmiştir. BAY-ER 12 ve BAY-ER 14 aspir hatlarından elde edilen biyodizellerden B10 ve B25 formunda karışımları hazırlanmıştır. Biyodizeller traktör kuyruk mili testlerinde kullanılmıştır. Çalışmada, Kubota firmasının M6040 modeli 47.84 kW gücünde bir traktörü kullanılmıştır. Testlerde, petrodizel, BAY-ER 12/B10, BAY-ER 12/B25, BAY-ER 14/B10 ve BAY-ER 14/B25 yakıtları kullanılmıştır. Traktörün maksimum motor torku değerleri 1500 d/d motor devrinde petrodizel yakıtında 203.6 Nm olarak elde edilmiştir. Daha sonra sırasıyla BAY-ER 14/B25 (196.8 Nm), BAY-ER 14/B10(196.6 Nm), BAY-ER 12/B25 (194.6 Nm), BAY-ER 12/B10 (192.8 Nm) şeklinde sıralanmıştır. Motor devrinin 2500 d/d olduğu koşullarda, petrodizel, BAY-ER 14/B25, BAY-ER 14/B10, BAY-ER 12/B25, BAY-ER 12/B10 yakıtlarının kullanılması ile maksimum kuyruk mili gücü sırasıyla, 42.41, 40.53, 40.53, 40.53 ve 40.79 kW olarak ölçülmüştür. Traktörün maksimum kuyruk mili gücünü verdiği devirlerdeki saatlik yakıt tüketimi değeri, en az BAY-ER 14/B10 yakıtında (14.72 L/h), en fazla ise petrodizel yakıtında (15.05 L/h) elde edilmiştir. Traktörün maksimum kuyruk mili gücünü verdiği devirlerdeki özgül yakıt tüketimi değeri, en az petrodizel yakıtında (252.97g/kWh), en fazla ise BAY-ER 12/B25 ve BAY-ER 14/B25 yakıtında (307.43 g/kWh)bulunmuştur. Traktörün maksimum kuyruk mili gücüne karşılık özgül yakıt tüketimi değeri en az BAY-ER 12/B10 yakıtında (30.28 kW'ta 288.72 g/kWh), en fazla ise petrodizel yakıtında (31.98 kW'ta 241.71 g/kWh) elde edilmiştir. Sonuç olarak, elde edilen veriler BAY-ER 14 aspir çeşidine ait B25 karışımının maksimum tork değerlerinin yüksek olması sebebiyle en uygun karışım olduğu ancak karışım oranı arttıkça yakıt tüketiminin de bir miktar artığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of biodiesel biodiesel obtained from two safflower lines rich in oleic and linoleic acid on performance of tractor power take off was determined. Production of two safflower lines (BA-YER 12 and BA-YER 14) was carried out at research fields of Agricultural Research and Application Center of Agricultural Faculty at Süleyman Demirel University. For each safflower line, a production experiment was carried out in 1 decare field (40 x 25 m sizes). The safflower were harvested with a combine harvester and dried until the desired moisture range. Dried seeds were extracted with the aid of cold squeezing technique and the resulting oils were subjected to filtration and then biodiesel was obtained under laboratory conditions. The parameters of the biodiesel obtained were determined. Mixtures of biodiesel as B10 and B25 form prepared from BA-YER 12 and BA-YER 14 safflower lines were prepared. Biodiesel was used in tractor power take-off (PTO) performance tests. In the study, a 47.84 kW-tractor (Kubota M6040 model) was used at the tests. Petrodiesel, BAY-ER 12/B10, BAY-ER 12/B25, BAY-ER 14/B10 and BAY-ER 14/B25 fuels were used in the tests. The maximum engine torque values of the tractor were obtained at petrodiesel fuel of 203.6 Nm at 1500 rpm engine speed. BAY-ER 14/B25 (196.8 Nm), BAY-ER 14/B10 (196.6 Nm), BAY-ER 12/B25 (194.6 Nm) and BAY-ER 12/B10 (192.8 Nm) were followed, respectively. With the condition of engine speed of 2500 rpm, the use of petrodiesel, BAY-ER 14/B25, BAY-ER 14/B10, BAY-ER 12/B25 and BAY-ER 12/B10 fuels, maximum PTO power (kW) were determined as 42.41, 40.53, 40.53, 40.53, and 40.79 kW, respectively. The hourly fuel consumption value at revolutions of the tractor with maximum PTO power was obtained at least for BAY-ER 14/B10 fuel (14.72 L/h) and at most 15.05 L/h for petrodiesel fuel. The specific fuel consumption value at which the tractor yielded maximum PTO power was found at least for petroldiesel fuel (252.97 g/kWh) and the highest for BAY-ER 12/B25 and BAY-ER 14/B25 fuel (307.43 g/kWh). The specific fuel consumption value of the tractor at the maximum PTO power was at least for BAY-ER 12/B10 (288.72 g/kWh at 30.28 kWh) and the highest for petrodiesel fuel (241.71 g/kWh at 31.98 kWh). As a result, the obtained data showed that the B25 mixture of BAY-ER 14 safflower line was the most suitable mixture because of the high maximum torque values, but it showed that fuel consumption increased slightly as the mixing ratio increased.