Efüzyonlu otitis media'nın eşlik ettiği perinneal alerjik rinit ve non-allerjik rinit eozinofilik sendrom(nares)'lu hastaların beslenmesinden şeker, süt ve transyağ asitlerinin kesilmesinin serum interlökin(IL-4) ve interlökin(IL-31) düzeylerine etkisi
The effect of restriction of diet sugar, milk and trans fatty acids intake on serum IL-4 and IL-31 levels in patient's with,effusion otitis media accompanied by perinneal allergic rhinitis and nonallergic rhinitis with eoiniphilic syndrom
- Tez No: 519539
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇANAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Alerjik rinit nazal mukozanın IgE aracılıklı tip 1 aşırı duyarlılık reaksiyonuna bağlı inflamatuvar hastalığıdır. Sanayileşmiş toplumlarda sıklığı giderek artmaktadır. NARES ise nazal mukozanın IgE aracılı olmayan eozinofilik inflamasyonla karakterize non alerjik rinitler içerisinde %13-30 arasında sıklıpa sahip inflamasyonudur. Bu hastalıklarla beraber çocukuluk çağının sık bir hastalıpı olan efüzyonlu otit görülebilir. EOM gelişmesindeki mekanizma östaki tüpü inflamasyonudur. Bu hastalıkların gelişiminde ve prevelanslarının artmasında çevresel faktörler ve diyetin etkisi olduğu saptanmıştır. Bu çalışmaya alerji polikliniğimize başvuran NARES ve AR hastalarından EOM tespit edilenler alındı. NARES grubunda 31 hasta, AR grubunda 20 hasta değerlendirildi. Bu gruplar kendi içinde randomize edilerek bir gruba medikal tedavi bir gruba medikal tedavi ve diyet başlandı. Hastaların diyetlerinden; süt, şekerli gıdalar ve trans yağ asitleri çıkarılarak tedavi öncesi IL-4 ve IL- 31 ile tedavi sonrası IL-4 ve IL-31 değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis is an inflammatory disease of the nasal mucosa due to an IgE-mediated type 1 hypersensitivity reaction. The prevalence in industrialized societies is steadily increasing. NARES is inflammation of the nasal mucosa characterized by non-IgE-mediated eosinophilic inflammation with a frequency of 13-30% in non-allergic rhinitis. With these diseases, otitis with effusion can be seen, which is a common disease in childhood. The mechanism by which EOM develops is exogenous tube inflammation. It has been determined that environmental factors and the effect of diet on the development and prevalence of these diseases. Patients who were referred to our allergy policlinic and diagnosed NARES or AR with enrolled in this study. 31 patients in the NARES group and 20 patients in the AR group were evaluated. These groups were randomized into a grubed medical treatment and a grub medical treatment and diet were initiated. From the diets of patients; milk, sugary foods and trans fatty acids were removed and IL-4 and IL-31 were evaluated after treatment with IL-4 and IL-31 before treatment.