Yenice (Çanakkale) süt sığırcılığı işletmelerinin yapısal özellikleri
Structural traits of dairy farming in the Yenice (Çanakkale)
- Tez No: 519550
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Çanakkale ili Yenice ilçesinde süt sığırı yetiştiriciliği yapan işletmelerin özelliklerini, yapısal durumunu, var ise problemlerini tespit etmek ve bu problemlere çözüm önerileri sunmak amacıyla süt sığırı yetiştiriciliği yapan 80 işletmede yapılan anket sonuçlarına dayalı tespitleri içermektedir. Üreticilerin %67'si ilkokul-ortaokul mezunudur. Üniversite mezunu bir yetiştiriciye rastlanılmamıştır. Yetiştiriciler en çok Siyah Alaca, ikinci olarak Simmental ırkı tercih etmektedirler. İşletmelerin toplam sığır ve inek sayısı ortalaması sırasıyla, 28,9 ve 13,3 baş olarak tespit edilmiştir. İneklerin günlük süt verim ortalaması 17,6 kg'dır. Üreticilerin deneyim süresi 16,5 yıl olarak bulunmuştur. Yetiştiricilerin ineklerin beslenmesi ve buzağı büyütme konusunda bilgi eksiklikleri olduğu saptanmıştır. Benzer şekilde sığırların barındırılması konusunda yetiştiriciler daha iyi bilgilendirilmelidir. Bununla birlikte yetiştiricilerin genel olarak döl verimi konusunda teknik bilgi olarak daha iyi durumda oldukları tespit edilmiştir. İşletmelerde kadın çalışan sayısı %50'nin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This article contains that dairy farming enterprises' qualifications and structural condition which is placed in Yenice province of Çanakkale. Also aim that identify problems and provide solutions to these problems about dairy farming which is based on survey results of 80 dairy farming enterprises in Yenice. 67% of farmers are primary/secondary school graduates but none of the farmers who participated in the survey are university graduates. According to survey results most farmers prefer Holstein breed cattle, Simmental follows Holstein in 2nd place. The average numbers of cattle and cow in enterprises respectively are 28,9 and 13,3. Dairy cattle's average daily milk yield is 17,6 kg. Farmers' duration of experience is 16,5 years. In the survey, it was found that the farmers had lack of information on cow feeding, calf rearing and suitable barn systems. The technical knowledge of farmers in fertility is better than the others. Finally, the number of female employees in the enterprises is almost over 50%.