Behçet hastalarındaki stigmatizasyonun yaşam kalitesine etkisi
The effect of stigmatization on behçet's disease patients' quality of life
  1. Tez No: 519549
  2. Yazar: ESER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye, Behçet Hastalığının en sık görüldüğü coğrafya içerisinde yer almaktadır. Birçok çalışmada Behçet hastalarında psikiyatrik bozukluk komorbiditesi oldukça yüksek bulunmuştur. Bu bozukluk içerisinde, depresif bozukluk ve anksiyete bozuklukları ilk sıralarda yer almaktadır. Literatürde Behçet hastalarındaki stigmatizasyon üzerine herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda, Behçet hastalarındaki stigmatizasyonu ölçmeyi, bunun depresyon ya da anksiyete semptomlarına etkisini ve nihayetinde tüm bu faktörlerin Behçet hastalarındaki yaşam kalitesi ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bilimdalı Behçet Hastalığı Polikliniği'ne ayaktan başvuran 303 Behçet hastası ve kontrol grubu olarak İÜ Kardiyoloji Anabilimdalı Polikliniği'ne başvuran hipertansiyon tanısı ile ayaktan tedavi gören 53 hasta çalışmaya dahil edildi. Behçet Hastalığı Aktivite formunun klinisyen tarafından doldurulması ve Aydınlatılmış Onam formu, Sosyodemografik veri formu, Hastane Anksiyete Depresyon formu, Kronik Hastalıklarda Beklenen Stigma Ölçeği formu(CIASS), SF-36 Yaşam Kalitesi ölçeği formu ile elde edilen veriler istatistiksel analize tabi tutuldu. Yapılan analizler sonucunda Behçet hastalarında stigmatizasyon, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Benzer şekilde, Behçet hastalarında depresyon ve ansiyete değerleri de kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Behçet hastalarındaki yaşam kalitesi alt puanları ise kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur. Depresyon ve anksiyete değerlerinin yüksek olmasına rağmen, psikiyatri polikliniğine yönlendirilme oranları düşük bulunmuştur. Hastaların stigmatizasyon puanları ile depresyon ve anksiyete puanları pozitif yönde korelasyon göstermiştir. Depresyon ve anksiyete değerleri de, yaşam kalitesi puanları ile ters yönde anlamlı korelasyon ilişkisi göstermiştir. Behçet hastalarında stigmatizasyonu taramak, hastalardaki depresyon ve anksiyete tedavisinin başarısını arttırabilir. Depresyon ve anksiyete tedavisindeki başarı, hastaların bozulmuş yaşam kalitelerini arttırabilir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in the area in that Behcet's disease is most commonly seen. In many studies, comorbidity of psychiatric disorder was found to be high in patients with Behçet's disease. Among these disorders, depressive disorder and anxiety disorders are the most common ones. There is no study on stigmatization in Behçet's patients in the literature. In our study, we aimed to show the effects of stigmatization over the depressive and anxiety symptoms and finally the effect of all these factors over the quality of life and to identify possible factors affecting stigmatization in Behcet's patients. For this purpose, 303 outpatients who were referred to Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Behçet Disease Policlinic were included in the study. As a control group, 53 outpatients who have essential hypertension diagnosis were also included. The data obtained by the clinician filling the Behçet's Disease Activity Form and self-reporting SF-36 Quality of Life scale form, Consent Form, Sociodemographic Data Form, Hospital Anxiety Depression Form, Chronic Illness Anticipated Stigma Scale were considered and a correlation analysis was made. As a result of the analyzes made, stigmatization in Behçet's patients was found significantly higher than control group. Similarly, depression and anxiety levels in Behçet's patients were found to be higher than in the control group. The quality of life subscales' scores of Behcet's patients were found to be lower than the control group. Despite the high levels of depression and anxiety in these patients, the rates of referral to the psychiatric outpatient clinic were low. Between patients' stigmatization scores and depression, anxiety scores, there was a positive correlation. Depression and anxiety scores also showed a significantly negative correlation with the quality of life scores. Screening stigmatization in patients with Behcet's disease may increase the effectiveness of depression and anxiety treatment and also more effective treatment for depression and anxiety can increase the quality of life of patients.