İnce boyutlu tunçbilek linyit kömürünün flotasyonla zenginleştirilmesi
Enrichment of fine sized tuncbilek lignite coal by flotation
  1. Tez No: 519554
  2. Yazar: MUSTAFA KUTKAN KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kömür rezervlerinin hızla tükenmeye başlamasıyla birlikte günümüzde mevcut rezervlerin en etkili şekilde kullanımı zorunluluk haline gelmiştir. Kömür üretimi sırasında yüksek miktarlarda ince boyutlu toz kömür ortaya çıkmaktadır. Yüksek kül içerikli bu kömürlerin değerlendirilmesi ülke ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Kütahya ili, Tunçbilek ilçesinde bulunan lavvar tesisindeki tikiner altı kaçak şlamlı malzemenin Denver flotasyon hücresiyle zenginleştirilerek tesis veriminin arttırılması ve şlamın ekonomiye kazandırılması amaçlanmıştır. Toplayıcı miktarı, köpürtücü miktarı, flotasyon süresi, hava akış hızı ve katı oranı çalışılan deneysel parametrelerdir. Flotasyon performansı, deney sonunda elde edilen ürünler üzerinde kül, kalori, kükürt, uçucu madde, sabit karbon ve verim değerleri belirlenerek değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen deneysel çalışmalar sonucunda, 4 L/d hava akış hızında, 4 dakika flotasyon süresinde, %10 katı oranı, 2.000 g/t Sodyum silikat, 2.000 g/t mazot ve 100 g/t MIBC kullanılarak gerçekleştirilen en yüksek verim değerine sahip deney sonucu ile 6.312 KCal/Kg ısıl değere sahip %0,95 kükürt ve %22,4 kül içerikli satılabilir kömür elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the fast consumption of coal reserve, using the current reserves with the most productive methods has become necessity. During the production of coal, coal dust come to existence in high quantity. It is very important for the countries' economies to make use of coal dust that contains large amount of ash. In this study, It is targeted to enrich fine sized smaller than 0,5 mm coal by coming to facilty leakage with denver Flotation Cell in the launder manufacturing plant which is in Tuncbilek, Kutahya and provide the fine sized lignites to economy. Amount of collector, amount of frother, air flow velocity, time of flotation and solid content are the used parameters of this experiment research. Flotation performance is evaluated with ash, calorie, sulfur, volatile matter, constant carbon and efficiency values of productivity that are gained at the end of experiment. As the result of this research, salable coal that has 0,95% sulfur, 22,4 % ash and 6.312 KCal/Kg calorific value has been produced by the expirement with the maximum outputs which are consist of 4% lt/mn air flow, 4 minutes of flotation time, 10 % of solid content, 2.000 g/t of sodium silicate, 2.000 g/t of diesel fuel and 100 g/t of MIBC.