Evaluation of energy efficiency of a power-plant using energy analysis
Enerji analiz metoduyla bir endüstri tesisinin enerji verimliliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 519557
  2. Yazar: AHMET YAKUP CUMBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde, elektrik ve ısı üretiminin çevre üzerindeki etkisi incelendiğinde, enerji santrallerinin verimliliği çok önemlidir. Bu nedenle, elektrik üretiminin yanı sıra, hemen her sistemde atık ısı geri kazanımı kullanılmalıdır. İlk yatırım maliyetleri açısından daha yüksek olmalarına rağmen, atık ısı geri kazanım sistemleri kısa sürede kendi yatırım maliyetlerini karşılamaktadır. Kojenerasyon sistemlerinden sonra, hem ısı hem de soğutma ihtiyaçları için trijenerasyon sistemleri kullanılmaktadır. Bütünleştirilmiş ısıtma, soğutma ve güç sistemi (CCHP), kojenerasyon sistemlerinin genişletilmiş bir şeklidir. Kojenerasyona ek olarak, ısı geri kazanımı, soğutmada ve aynı zamanda ısıtmada kullanılır. Bu çalışmada Ankara bölgesinde 3660 yatak kapasiteli bir şehir hastanesinin trijenerasyon sistemi termodinamik olarak modellenmiştir. Trijenerasyon sisteminde 4 grup 4300 kWe gücünde jeneratör vardır. Her jeneratör seti için, bir adet sıcak su kazanı ve atık ısı geri kazanımı için absorbsiyonlu çiler bulunmaktadır. Bu sistemde, jeneratörün motor tarafında üç farklı atık ısı geri kazanımı yapılır. Bunlar JW (ceket suyu), AC (after cooler) ve LUBOIL (yağ soğutma) devreleridir. Trijenerasyon sistemi, hastanenin tüm elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Isıtma çevrimi durumunda, ısı ihtiyacının yüzde 18,7'sini sağlar öte yandan soğutma çevrimi durumunda ise soğutma ihtiyacının yüzde 17,2'sini sağlar. Motor içindeki yanma (yanma odası), yazılımla modellenmiştir. Yanma, ideal gaz durumunda termodinamik özellikleri hesaplamak için modellenmiştir. Bu kod, GO (GOLang) dilinden yazılmış olup, MSDOS altında çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, when the influence of electricity and heat production on the environment is examined, the efficiency of power plants is very important. For this reason, besides electricity generation, waste heat recovery should be used in almost every system. Although they are higher in terms of initial investment costs, waste heat recovery systems soon meet their own investment costs. After the cogeneration systems, trigeneration systems are used for both heat and refrigeration needs. Combined Cooling Heating and Power (CCHP) is an extended form of the cogeneration system. In addition to cogeneration, heat recovery is used in cooling as well as heating. In the present study, a trigeneration system of a city hospital with a capacity of 3660 beds in Ankara, Turkey is modeled as thermodynamically. There are 4 groups of 4300 kWe generators in the trigeneration system. For each generator set, there are one hot water boiler and absorbed chiller exist for the waste heat recovery. In this system, three different waste heat recovery is done on the engine side of the generator. These are JW (jacket water), AC (after cooler) and LUBOIL (oil cooling) circuits. Trigeneration system meets entire electricity demand of the hospital. The heating circuits provides 18.7 percent of the heat requirement and the cooling circuit on the other hand, provides 17.2 percent of the cooling demand. Combustion inside the engine (combustion chamber) is modelled by an in-house code that is developed in this thesis. Combustion is modelled to automatically estimate the ideal gas phase thermodynamic properties. This code is written in GO (GOLang) for use on machines running under MSDOS.