Investigation of formability of aa7075-t6 material under different temperatures by using experimental and numerical methods
Deneysel ve sayısal yöntemler kullanarak farklı sıcaklık altındaki aa7075-t6 malzemenin formabilitesinin incelenmesi
- Tez No: 519593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET HÜSEYİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, AA7075-T6 alaşımının oda sıcaklığındaki ve 100 °C, 150 °C, 200 °C, 250 °C ve 300 °C sıcaklıklardaki çekme davranışı deneysel, fragtografik ve nümerik olarak incelenmiştir. Deneysel olarak elde edilen akma (σa) ve çekme (σç) mukavemeti ile birim şekil değiştirme değerlerinin (ε) sıcaklık değişimine bağlı değişimi grafiksel ve istatistiksel olarak incelenmiştir. Deneysel verilerin nümerik analizi için Piecewise malzeme modeli kullanılmış ve renk analizi yöntemi ile gerilme dağılımları incelenmiştir. Fragtografik analiz için deformasyon bölgelerinin SEM görüntüleri incelenmiş, oda sıcaklığı, 100 °C, 150 °C sıcaklıklarda tane içi kırılma, 200 °C, 250 °C ve 300 °C sıcaklıklarda tane sınırlarında kırılma meydana geldiği görülmüştür. Deneysel veriler genel olarak değerlendirildiğinde, 100 ⁰C sıcaklığa kadar malzemenin mekanik özeliklerinde değişiklik görülmemiştir. 100 ⁰C – 250 ⁰C aralığında malzemenin sünekliği artmış, akma ve çekme mukavemetleri belirli bir oranda azalmıştır. Sıcaklık 300 °C'ye ulaştığında ise akma ve çekme mukavemetinde yüksek oranda azalma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, tensile behavior of AA7075-T6 alloy at room temperature and at temperatures of 100 ⁰C, 150 ⁰C, 200 ⁰C, 250 ⁰C and 300 ⁰C was investigated experimentally, by using photographic results and numerically. The alteration of experimentally obtained values of yield (σF) and tensile (σT) stresses with strain parameter (ε) according to the temperature was investigated graphically and statistically. For the numerical analysis of the experimental data, Piecewise material model was used and stress distributions were examined by colour analysis method. For photographic analysis, SEM images of deformation zones were investigated and it was observed that the transgranular fracture was occurred at room temperature, 100 ⁰C and 150 ⁰C temperatures, and intergranular fracture was occurred at 200 ⁰C, 250 ⁰C and 300 ⁰C temperatures. When the experimental results are evaluated in general, the mechanical properties of the material are not changed up to 100 ⁰C. The material ductility increased, and the yield and tensile strengths decreased at a certain rate between 100 ⁰C and 250 ⁰C. When the temperature reaches 300 ⁰C, the flow and tensile strength decrease at a high rate.