Comparison of dynamic performances of TCSC, SSSC and STATCOM on Inter-Area Oscillation Damping
Bölgeler-arası salınımların sönümlendirilmesinde TCSC, SSSC ve STATCOM dinamik performanslarının karşılaştırılması
- Tez No: 519600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Güç sistemlerinde, iletim hatları üzerindeki güç akışlarının efektif denetimleri oldukça önemlidir. Bu kontrol yeteneği gücü tam kapasitede transfer etmeye yardımcı olur ve güç kayıplarını minimum değerlere indirir. Optimum işletim şartlarının sağlanması için güç sistemi kararlılığını etkileyen problemlerin çalışılması gerekmektedir. Bu problemlerin bir tanesi düşük frekanslı salınımlardır. Bölgeler-arası salınımlar bu tip düşük frekanslı salınımların bir türü olup, kritiklerdir ve güç sistemlerinde bir elektrik kesintisine yol açmadan önce verimli bir şekilde tespit edilmeli ve sönümlendirilmelidirler. Bu bağlamda, bölgeler-arası salınımlarla uğraşmak güç sistemlerinin güç kalitesinin güç sistemi operatörleri tarafından sürekli sağlanması bakımından önem arz etmektedir. Bu tezin amacı bölgeler-arası salınımları araştırmak ve bu salınımları etkin bir şekilde sönümlendirmektir. Bu tezde, üç farklı“Esnek Alternatif Akım İletim (FACTS) cihazı”“Kundur Sistemi”olarak adlandırılan örnek bir güç sistemindeki bölgeler-arası salınımları sönümlendirmek için kullanılmıştır. Kundur Sistemi bölgeler-arası salınımlar hakkında araştırma yapmaya son derece uygun iki ayrı üretim bölgesine sahiptir. Bu FACTS cihazları, Tristör-Denetimli Seri Kompanzatör (TCSC), Statik Senkron Seri Kompanzatör (SSSC) ve Static Senkron Kompanzatör (STATCOM)' dür. Adı geçen FACTS cihazları benzetim ortamında Kundur Sistemi'nin seçilmiş bir bara/iletim hattına yerleştirilmiş ve bölgeler-arası salınımları sönümlendirmedeki yetenekleri gözlemlenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Benzetim sonuçları sunulmuş ve sonuçlar çalışmanın sonunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In power systems, the effective control of the power flows on transmission lines is very important. This control capability aids to transfer the power in full capacity and reduces power losses to minimum values. There is a necessity of studying the problems that effect on power system stability for ensuring optimum operation conditions. One of these problems is the oscillations of low frequency. Inter-area oscillations are one type of these low frequency oscillations which are critical and should be detected and damped efficiently before not to cause a blackout in the power systems. With this respect, it is of great importance to deal with inter-area oscillations so that power quality of the power systems is continuously supplied by the power system operators. The objective of this thesis is to investigate the inter-area oscillations and damp these oscillations effectively. In this thesis, three different“Flexible Alternating Current Transmission (FACTS) devices”are used to damp inter-area oscillations in an example power system which is called“Kundur System”. Kundur System has two separate generation areas which is very suitable to research about inter-area oscillations. These FACTS devices are Thyristor-Controlled Series Compensator (TCSC), Static Synchronous Series Compensator (SSSC), and Static Synchronous Compensator (STATCOM). Aforementioned FACTS devices are allocated to a selected bus/transmission line of Kundur System in a simulation environment and their capabilities on inter-area oscillation damping are observed and compared to each other. The simulation results are presented and the conclusions are given at the end of the work.