Comparison of Dynamic Performances of IPFC, UPFC and Back-To-Back HVDC Transmission on Damping of Power System Oscillation
IPFC, UPFC ve sırt sırta bağlı ygda iletimin güç sistemleri salınımlarınının sönümlendirilmesindeki dinamik performanslarının karşılaştırılması
- Tez No: 519599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Elektriksel güç sistemleri alanındaki kalıcı hedef düşük maliyet ve güvenirlik bakımından elektrik enerjisinin iletimi ve dağıtımı için yeni yollar aramaktır. Güç talebindeki artışlardan dolayı, güç sistemlerinin iletim tarafı kararlılık problemleriyle daha önceki yıllara nazaran daha fazla karşılaşmaktadırlar. Güç sistemlerinde yeterli gelmeyen/uygun olmayan sönümlendirmenin sonuçları olan yerel ve bölgesel-arası salınımlar bu kararlılık problemlerinin önemli birer türüdür Bu salınımlar, bara gerilimleri, faz açıları ve iletim hatları üzerindeki aktif/reaktif güç akışları gibi sistem parametrelerinin sallanması şeklinde gözlemlenebilir. Bu salınımlar, ani yük artması veya azalması veya sistemde meydana gelen bir arıza gibi harici değişikliklerden kaynaklanabilir. Bu tezin amacı üç farklı güç elektroniği tabanlı kompanzatör kullanarak hem yerel hem de bölgeler-arası salınımların sönümlendirilmesini araştırmaktır. Bu cihazlar şunlardır:“Bütünleşik Güç Akış Denetleyicisi (UPFC)”,“Hatlar-Arası Güç Akış Denetleyicisi”ve“Sırt-Sırta Bağlı Yüksek Gerilim Doğru Akım (BTB-HVDC) İletimi”' dir. UPFC ve IPFC gerilim kaynaklı çevirgeç tabanlı birer FACTS cihazıdır. BTB-HVDC ise daha çok çok büyük güçlerin uzun mesafe iletiminde tercih edilmektedir. Tezde,“Kundur Sistemi”ve“IEEE 9-Baralı Sistemi”hem yerel hem de bölgeler-arası salınımların sönümlendirilmesinde adı geçen cihazların dinamik performanslarını karşılaştırmak için örnek güç sistemleri olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The permanent goal in the field of electrical power systems is to find new ways of transmission and distribution of electrical energy in terms of low cost and reliability. Due to increasing growth in power demand, transmission side of the power systems has faced with stability problems much ever than before. Local and inter-area oscillations are the important types of these stability problems which are the results of insufficient/inadequate damping in the power systems. These oscillations can be observed as the swinging of system parameters such as buses voltages, phase angles, and real/reactive power flow on transmission lines. These oscillations are due to the normal change in the increase or decrease of sudden load or external changes such as a fault occurs in the system. The purpose of this thesis is to research the damping of both local and inter-area oscillations by using three different types of power electronic based compensators. These devices are as follows:“Unified Power Flow Controller (UPFC)”,“Interline Power Flow Controller (IPFC)”and“Back to Back High Voltage Direct Current (BTB-HVDC) Transmission”. UPFC and IPFC are voltage source converter based FACTS devices. BTB-HVDC is also voltage source converter based one which are mostly preferred in long transmission of bulk power. In the thesis,“Kundur System”and IEEE 9-Bus System" are used as example power systems to test the dynamic performances of the aforementioned devices on damping of both local and inter-area oscillations.