Ceza infaz kurumlarında bulunan atölyelerde çalışan işçilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Measuring the level of knowledge on occupational health and safety of workers at workshops in prisons
- Tez No: 519611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SELÇUK SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İşyurtları Kurumu; hükümlü ve tutukluların topluma kazandırılması amacıyla 1997 yılında Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur. Ülkemizde mevcut; 288 işyurdu müdürlüğünde, 1700'den fazla tesis ve atölyede, 180'den fazla işkolunda 50.000'den fazla tutuklu ve hükümlü eğitim alarak çalışmaktadır. Ceza infaz kurumları 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu kapsamı dışında olmasına rağmen İşyurtları Kurumu'nda iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları yapılmakta, iş sağlığı ve güvenliği eylem planları hazırlanmakta ve bazı ceza infaz kurumlarında görev yapan iş güvenliği uzmanlarına verilecek eğitimler planlanmakta ve uygulanmaktadır. Bu çalışmada, Gaziantep Açık C.İ.K İşyurtları'nda çalıştırılan hükümlü ve tutukluların iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgi seviyeleri ölçülmüştür. Yapılan anket çalışmasının sonuçlarına göre; hükümlü ve tutukluların iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu sonucun birçok etkenin bir araya gelmesi ile alındığı gözlemlenmiştir. Örneğin; çalışanlara Temel İSG eğitimi verilmemesi, ilgili işletmelerin 6331 sayılı yasaya tabi olmamasının getirdiği rahatlık, hükümlü ve tutukluların işlerini tam benimsememeleri, iş müfettiş denetimi değil kurum içi denetim yapılması, …. gibi pek çok faktör sayılabilir. Bu işyerlerinde, verilen eğitimlerinin ve yapılan denetimlerinin artırılarak, çalışmaların 6331 sayılı yasa kapsamında değerlendirilmesinin gerektiğine inanılmaktadır. Unutulmamalıdır ki istatistiksel araştırmalar; iş kazalarının büyük çoğunluğunun güvensiz hareket sebebi ile gerçekleştiğini göstermektedir. Güvensiz durumların iyileştirilmesinin yanında, çalışan kaynaklı hareketlerinde önlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Workshop Institution was established with the aim of bringing the detainees and prisoners to the society within the Ministry of Justice in 1997. In our country , over 50.000 detainees and prisoners are trained and employed in 288 workshops managemens in over 1700 workshops in more than 180 sectors. Altough it is out of scope of Law 6331 (Occupational Health and Safety Law) of Punishment and execution Institution, occupational health and safety studies are carried out, action plans of occupational healt and safety are arranged and the trainings are planned and applied t the job security experts engaged in some punishment and executive institutions. In this study, the level of knowledge of the detainees and prisoners, who are worked in Open Penal Punishment Institution workshops in Gaziantep, are measued. According to the results of the survey, the level of knowledge of the detainees and prisoners was found low. It was observed that this result was concluded by many factors. For instance, not appliyng the education of Basic Occupational Health and Safety to the workers, the ametiy of concerned managements of not being dependent on Law 6331, the prisoners 'and detainees' not adopting their jobs fairly, in-house audit instead of job inspector supervisions are some examples. It is believed that the studies must be evaluaed with the scope of Law 6331 by enhancig the trainings and the audits. It should not be regarded that the statistical researches Show that most of the accidents at work are casued by insecure movements. Besides improving insecure situations, the employee-driven movements should be supressed.