Kişiye özel ortopedik tabanlık tasarımı ve analizi
Customized orthopedic insole design and analysis
  1. Tez No: 519610
  2. Yazar: SALİH ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KANDEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ortopedi ve Travmatoloji, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında düşük maliyetle kişiye özel ortopedik tabanlıkların üretiminde etkili bir yöntem ve analizlerin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ayağın üst ve alt kısımları farklı sensörler kullanılarak iki ayrı çalışmada incelenmiştir. İlk çalışmada düztaban ve normal ayak taban analizleri için ince film basınç sensörü kullanılmıştır. Basınç ölçümleri için sağ ayak tabanında 5 farklı bölge belirlenmiştir. Ayak tabanına uygulanan basınç ölçümlerine 19-34 yaş arası erkek ve kadınlardan düztaban ve normal ayak tabanına sahip bireyler olmak üzere 12 kadın ve 5 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Bu çalışmaya ek olarak ayağın topuk kısmına yerleştirilen 9 mm yüksekliğindeki bir köpük malzemenin ayak tabanına uygulanan basınç etkisini azaltma derecesi ölçülmüştür. İkinci olarak, tibianın açısal rotasyonu iki aşamalı yürüyüş sırasında talus üzerine yerleştirilmiş bir GY-521 jiroskop sensörü ile analiz edilmiştir. Açısal ölçüm değerleri 12 gönüllünün (24 ayak) ayakları üzerinde jiroskop sensörü ile alınmıştır. Her iki çalışmadan elde edilen veriler ve sonuçlar diğer araştırmacıların yaptığı çalışma verileri ve sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu sonuçların düztabanlık ile ilişkisi belirtilmiş ve yorumlanmıştır. Bunun yanında 3-Boyutlu ortopedik tabanlık şekli tasarlanmıştır. Özet olarak, ayak tabanı için belirlenen 5 bölgeye ait basınç değerlerinin ve basınç dağılım yüzdelerinin hem kendi aralarındaki ilişkisi hem de vücut kitle indeksi ile ilişkisi istatistiksel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to carry out an effective method and analysis in the production of private orthopedic insoles at low cost. For this purpose, the upper and lower parts of the foot were examined in two separate works using different sensors. In the first study, a thin film pressure sensor was used for flatfoot and normal foot sole analyzes. Five different regions were selected on the right sole for pressure measurements. 12 women and 5 men volunteers participated in the pressure measurements applied to the sole, including men and women aged 19 to 34 years, with flatfoot and normal foot. In addition to this work, the reduction degree of pressure applied to the sole of a 9 mm high foam material placed on the heel of the foot was measured. Secondly, the angular rotation of the tibia was analyzed with a GY-521 gyroscope sensor placed on the talus during two-step walking. The angular measurement values were taken with gyroscope sensor on the feet of 12 volunteers (24 feet). The data and results obtained from both studies were compared with the study data and results of other researchers. The relation of these results to the flatfoot was stated and interpreted. In summary, the pressure values and the pressure distribution percentages that obtained for the 5 foot sole regions relation with each other and the body mass index were statistically examined.