The analysis of relationship between inflation and foreign exchange rates in the Northern region of Iraq for the period (2008 - 2016)
Kuzey Irak'ta enflasyon ve döviz kurları arasındaki ilişkinin analizi (2008-2016 dönemi)
  1. Tez No: 519708
  2. Yazar: FARHANG ABDULKAREEM ELIAS AQRAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Irak Kürdistan Bölgesi'nde (ABD Doları, Avro, Türk Lirası) para arzı ve gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) enflasyon ve döviz kurları arasındaki ilişkiyi 2008-2016 dönemi için incelemek amacıyla yapılmıştır. Bölgenin 2003 yılında eski Irak rejiminin düşmesinden sonra yüksek enflasyon oranı ve döviz kurlarındaki dalgalanmalardan muzdarip olması dikkat çekicidir. Çalışma sonuçları, vektör hata düzeltme modeli parametresinin pozitif ve anlamlı olmasından dolayı, aynı dönemde enflasyon oranı ile döviz kurları, para arzı ve gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) arasında uzun dönemli ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Çalışma ayrıca, ABD doları döviz kurları arasında, belirtilen dönem boyunca bölgedeki enflasyona karşı uzun vadeli ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Çalışmada, ABD Doları'nın Irak dinarına ve Kürdistan Bölgesi'ndeki enflasyona karşı döviz kuru (2008-2016) arasında uzun vadeli bir ilişki bulunmuştur. Bunun yanı sıra, dönem içinde Avro'nun Kürdistan Bölgesi'ndeki enflasyona karşı döviz kurları ile döviz kuru arasında uzun vadeli bir ilişki bulunmaktadır (2008-2016). Çalışmada, Türk lirasının döviz kuru ile enflasyon oranı arasındaki dönemde (2008-2016) bölgede uzun vadeli bir ilişki bulunmuştur. Ancak, GSYH ile enflasyon arasında dönem boyunca (2008-2016) olumsuz uzun vadeli bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki t-testine göre istatistiksel olarak anlamlı değildir ve sıfırdan farklı değildir. Ayrıca, çalışma, para arzı ile enflasyon arasındaki dönemde uzun vadede olumsuz bir ilişkiyi (2008-2016) gerçekleştirmektedir. Bu ilişki t-testine göre istatistiksel olarak anlamlı değildir ve sıfırdan farklı değildir. Para arzı ile enflasyon oranı arasındaki ilişki önemli değildir; çünkü 2014 yılında KGR'nin para arzı arzında, bağımsız olarak ihraç edilen petrolün gelirlerine bağlı olması, yani Irak ekonomisindeki para arzına dayanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study purpose is to examine the relationship between the inflation and foreign exchange rates of the major currencies namely (US dollar, Euro, Turkish lira) money supply and gross domestic product (GDP) in the NRI during the period (2008-2016). It is notable that the region suffers from the high inflation rate and fluctuations in foreign exchange rates after the fall of the former Iraqi regime in 2003. The study results indicated that there are long-run relationships between inflation rate and foreign exchange rates, money supply and gross domestic product (GDP) in the region during the same period because of the result of a vector error correction model parameter positive and significant. The study also showed that there are long-run relationships between the exchange rate of the US dollar, against the dinar to the inflation in the region during the period indicated. While the study found a long-run relationship between the exchange rate of the US dollar against the Iraqi dinar and inflation in the NRI during the period (2008-2016). Besides, there is an adverse long-run relationship between the exchange rate of the Euro against the dinar and inflation in the NRI during the period (2008-2016). While the study also found an adverse long-run relationship between the exchange rate of the Turkish lira against the dinar and inflation in the NRI during the period (2008-2016). However, there is an adverse long-run relationship between GDP and inflation during the period (2008-2016). This relationship is not statistically significant according to the t-test, and it does not differ from zero. In addition, the study realizes an adverse long-run relationship between money supply and inflation during the period (2008-2016). This relationship is not statistically significant according to the t-test, and it does not differ from zero. The relationship between the money supply and the inflation rate is not significant because the NRG during the period 2014 till now in money supply depends on revenues of oil exported independently which means it does not depend on the money supply in the Iraqi economy.