Bitümlü sıcak karışımlarının üç eksenli basınç testi altında deformasyon direncinin belirlenmesi
Determination of deformation resistance of bituminous hot mixtures by triaxial compression test
- Tez No: 519709
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Asfalt kaplamaların, mühendislik özellikleri belirlenirken tek eksenli deneylerden yararlanılmaktadır. Gelişmekte olan test teknolojisi ile günümüzde üç eksenli deneyler yapılabilmektedir. Bu çalışmada, laboratuvarda hazırlanan numunelerin yerindeki yükleme özelliklerini daha iyi yansıtacağı düşüncesi ile tek eksenli ve üç eksenli olmak üzere statik ve dinamik deneyler yapılmış, sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümde, ağırlık olarak, % 3,0 - 3,5 – 4,0 – 4,5 – 5,0 – 5,5 – 6,0 – 6,5 oranlarında 50/70 ve 70/100 penetrasyon dereceli bitümlü bağlayıcılar kullanılarak toplamda 32 adet numune üretilmiştir. Üretilen numuneler kullanılarak Marshall tasarım yöntemi ile en uygun bitümlü bağlayıcı yüzdesi hesaplanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde belirlenen en uygun bitümlü bağlayıcı yüzdesi ve ± ‰ 5 olmak üzere 3 farklı oranda bağlayıcı kullanılarak 48 adet numune üretilmiştir. Bu numunelere tek eksenli statik, tek eksenli dinamik, üç eksenli statik, üç eksenli dinamik sünme deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda üç eksenli testin daha düşük deformasyonlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Single-axle tests are utilized while determining engineering properties of asphalt pavements. But nowadays, triaxle tension test can be carried out with developing technology. In this study, considering that the asphalt samples will reflect the properties in situ behavior better, it is aimed to make static and dynamic experiments comparing the single axles and triaxle tests. In first part of the study, 32 samples were produced using 50/70 and 70/100 penetration grade base bitumen in the rates of 3.0 - 3.5 - 4.0 - 4.5 - 5.0 - 5.5 - 6.0 - 6.5 % by weight. Optimum bitumen content was achieved by the Marshall Design method by using these samples. In the second part of the study, 48 samples were produced in 3 different bitumen content, with the percentage of optimum bitumen content determined and ± 0.5%. These specimens were subjected to single axle static, single axle dynamic, three axle static, three axle dynamic creep tests. It has been observed that the triaxle test results in lower deformations.