N. dereceden gerilim/akım transfer fonksiyonlarının CFA kullanılarak gerçekleştirilmesi
Realization of nth-order voltage/current transfer functions using CFA
  1. Tez No: 519766
  2. Yazar: MUHAMMET CİHAT MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FUAT ANDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, işaret akış diyagramı yönteminden yararlanılarak, n. dereceden gerilim ve akım transfer fonksiyonlarının CFA elemanı ile gerçekleştirilmesi konusu ele alınmıştır. İlk olarak CFA elemanı tanıtılmış, bu aktif elemanın temel özellikleri ve CFA'lı temel devreler incelenmiştir. n. dereceden gerilim ve akım transfer fonksiyonlarının gerçekleştirilmesi amacıyla, önce CFA elemanlı bir temel alt-devre verilmiş, alt-devrenin analizi yapılarak, alt-devreye karşılık düşen alt-graf elde edilmiştir. Bu alt-graftan oluşan, n. dereceden gerilim ve akım transfer fonksiyonlarının işaret akış diyagramları elde edilmiş ve bu işaret akış diyagramlarına karşılık düşen aktif devreler verilmiştir. Örnek olarak üçüncü dereceden Butterworth tipi hem gerilim hem de akım modlu alçak geçiren, yüksek geçiren, band söndüren, band geçiren ve tüm geçiren filtre fonksiyonları gerçekleştirilmiş ve PSPICE programı ile simülasyonları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, voltage and current transfer functions were realized with CFA element by using the signal flow graph method. Firstly, CFA element had been introduced, basic features and circuits of CFA are examined.The sub-circuit of CFA was given and sub-circuit analysis was performed to obtain the corresponding sub-graph to the sub-circuit according to the definition of CFA in order to realize the nth-order voltage and current transfer functions.Signal flow graphs, which consist of sub-graph of CFA, are obtained and active circuits corresponding to these signal flow graphs are given. Current mode and voltage mode third-order Butterworth-type lowpass, highpass, band reject, band pass and all pass filter functions have been realized as an example and simulations of these have been performed by using PSPICE program.