Azometin fonksiyonlu yeni bisfenol-a bileşiklerininsentezi ve bazı metal iyonlarına karşı spektroskopiközelliklerinin incelenmesi
Synthesis of a new azomethine functionalized bisfenol-acompounds and investigation of their spectroscopicproperties towards some metal ions
  1. Tez No: 519767
  2. Yazar: HACER YURTERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM TABAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada azometin fonksiyonlu yeni Bisfenol-A bileşiklerinin sentezi ve bazı metal iyonlarına karşı spektroskopik özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Metal iyon kirliliği, endüstrinin gelişmesiyle dünya çapında büyük bir problem haline gelmiştir. Bu metal iyonları türüne ve konsantrasyonuna bağlı olarak insan vücudunda farklı hastalıklara neden olmaktadır. Çevresel ve biyolojik olarak etkili olan bu metal iyonlarının öncellikli olarak tespit edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı metal iyonlarının konsantrasyona bağlı olarak tespit edilmesi çok önemlidir. Günümüzde, bu metal iyonlarının belirlenmesinde iyon seçimli elektrot, atomik absorpsiyon/emisyon spektroskopisi, voltametri, membran ve HPLC gibi yaygın olan teknikler kullanılmaktadır. Ancak bu tekniklerin çoğu performans olarak farklı olduğu gibi hem pahalı hem de düşük seçicilik ve duyarlılığa sahiptir. Bundan dolayı, çevresel, endüstriyel ve biyolojik olarak örneklerdeki metal iyonlarının hızlı bir şekilde belirlenmesi için basit ve ucuz metotlara ihtiyaç vardır. Son zamanlarda, diğer analitiksel metotlara göre yüksek seçicilik, yüksek duyarlılık ve hızlı tepki süresi gibi avantajlara sahip olan florimetrik ve kolorimetrik sensörlerin gelişimi büyük dikkat çekmiştir. Literatürde florofor grup olarak birçok molekül üzerine çalışma varken, sensör çalışmalarında bisfenol A'nın kullanımına hiç rastlanılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada öncelikle metal iyonlarıyla kararlı kompleksler yaptığı bilinen azometin grupları içeren Bisfenol-A temelli bileşikler sentezlenmiş daha sonra bu reseptörlerin metal iyonlarına karşı kolorimetrik ve florimetrik olarak seçimli olup olmadıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed the synthesis of new Bisphenol-A compounds functionalized with azomethine and the examination of their spectroscopic properties towards some metal ions. Metal ion pollution has become a major problem worldwide, with the development of the industry. These metal ions cause different diseases in the human body depending on their types and concentrations. These metal ions which are effective as environmental and biological must be primarily detected. Therefore it is very important that the detection of these metal ions depending of their concentrations. Some common techniques such as ion-selective electrode, atomic absorption/emission spectroscopy, voltammetry, membrane and HPLC are used at the present time for detection of these ions. However, as most of these techniques are different in performance, they are both expensive and have low selectivity and sensitivity. Accordingly, there is a necessity to basic and cheap methods for the rapid detection of metal ions in environmental, industrial and biological samples. Recently, as to other methods, the improvement of fluorometric and colorimetric sensors which have some advantages such as high selectivity, high sensitivity and rapid detection is draw attention. While there are many molecules in the literature as fluorophores, bisphenol A has never been used in sensor studies. Thus, it was synthesized Bisphenol-A based compounds including azomethine groups known that they occurs stable complexes with metal ions at first in this study. Subsequently, it was investigated that whether these receptors are selective or not towards metal ions as fluorometric and colorimetric.