Sıvı kromatografi-tandem kütle spektrometre metoduyla fosfodiesteraz inhibitörlerinin analizi
Analysis of phosphodiestrease inhibitors by liquid chromatography-tandem mass spectrometry method
  1. Tez No: 519778
  2. Yazar: MOHAMMAD AHMADBİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fosfodiesterazlar, siklik nükleotidleri hidrolize eden ve böylece ikinci haberciler cAMP ve cGMP'nin hücre içi seviyelerini düzenlemesinde önemli bir rol oynayan çeşitli enzimler ailesidir. PDE'ler 11 alt aileden oluşmaktadır. Sildenafil sitrat seçici bir fosfodiesteraz 5 (PDE5) inhibitörüdür, kan damarlarını rahatlatan ve böylece pulmoner kan akışını geliştiren PAH tedavisi için terapötik bir seçenektir. Bosentan (BOS), hem endotelin A hem de endotelin B reseptörleri için afinitesi olan güçlü bir nonpeptid çift endotelin reseptör antagonisti (ERA) 'dır. Hem pulmoner hem de sistemik vasküler rezistansı azaltır, böylece kalp hızını arttırmadan kalp debisini arttırır. İlaç seviyesinin analizi önemlidir çünkü bu ilaçların doz aşımında ciddi yan etkileri vardır. Bu ilaçları ölçmek için yüksek özgüllüğe ve duyarlılığa sahip olan bir yöntem gerekmektedir. Bu çalışmada Sildenafil ve Bosentan analizinde, CLSI kurallarına göre yeni Sıvı Kromatografi Tandem Mass Kütle Spektrometre metodu geliştirilmiştir. Metod validasyon parametreleri içinde linearite, analitik ölçüm limitleri, tekrarlanabilirlik, geri elde, interferans, taşıma, matriks etkisi ve dondurma çözmenin etkisi çalışmaları vii yapılmıştır. Linearite çalışmasında yöntemimiz sildenafil için 1000 ve 0.975 μg/L aralığında, Bosentan için 3125 ve 3.05 μg/L aralığında lineer olarak bulunmuştur. Tekrarlanabilirlik çalışmasından elde edilen en düşük ve en yüksek %CV değerleri sildenafil için sırasıyla 4.7 ile 6.3, bosentan için sırasıyla 4.2 ile 6.3 bulunmuştur. Sildenafil ve bosentan için yapılan geri elde çalışmasında elde edilen sonuçlar %103, Bosentan için %106.6 bir geri elde sağlanmıştır. Numune aktarım miktarı sildenafilde -14.8, bosentan ise -13.6 olarak tespit edilmiştir. CLSI tarafından belirlenen yöntemin kabul edilebilirlik kuralları göz önüne alınarak yapılan performans değerlendirmesinde LC-MS/MS yöntemi kabul edilebilir bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sildenafil, Bosentan, LC-MS/MS, PAH.
Özet (Çeviri)
Phosphodiesterases are a diverse family of enzymes that hydrolyze cyclic nucleotides and thus play a key role in regulating intracellular levels of the second messengers cAMP and cGMP. PDEs comprise 11 subfamilies. Sildenafil citrate is a selective phosphodiesterase 5 (PDE5) inhibitor, it is a therapeutic option for the treatment of PAH which relaxes the blood vessels and thereby improves pulmonary blood flow. Bosentan (BOS) is a potent nonpeptide dual endothelin receptor antagonist (ERA) with an affinity for both endothelin A and endothelin B receptors. It decreases both pulmonary and systemic vascular resistance, thereby increasing cardiac output without increasing the heart rate. Analysis of the drug level is important because these drugs have serious side effects in excess of dose. Measuring these drugs should have high specificity and sensitivity. In this study, new Liquid Chromatography-Tandem Mass Mass Spectrometer method has been developed according to CLSI rules for Sildenafil and Bosentan analysis. Within the method validation parameters, linearity, limits of analytical measurement, repeatability, recovery, interference, transport, matrix effect and the effect of freezing resolution were applied. ix In the linearity, our method was found the linearity between 1000 and 0.975 μg/L for sildenafil and 3175 and 3.05 μg/L for Bosentan. The lowest and highest %CV values obtained from the repeatability study were 4.7 and 6.3 respectively for sildenafil and 4.2 and 6.3 respectively for bosentan. The results obtained in the recovery study for 103% for sildenafil and 106.6% for Bosentan. The amount of sample transfer was determined as -14.8 in sildenafil and -13.6 in bosentan. The LC-MS / MS method was found acceptable in the performance evaluation based on the acceptability rules of the method determined by CLSI. KEY WORDS: Sildenafil, Bosentan, LC-MS/MS, PAH.