Altın çilek (Physalis peruviana) ve keten (Linum usitatissimum) tohumunun antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi ve fenolik içeriklerinin aydınlatılması
Determinaton of antioxidant capacities of goldenberry (Physalis peruviana) and flax (Linum usitatissimum) seeds and clarification theirs phenolic contents
- Tez No: 312919
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ GÜLÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Solanaceae familyasına ait olan altın çileğinin (Physalis peruviana) meyve ve yapraklarının liyofilize edilmiş su ekstresi ile Linaceae familyasına ait olan keten tohumunun liyofilize edilmiş su ve evaporate edilmiş alkol ekstrelerinin antioksidan aktiviteleri değerlendirildi.Altın çilek (Physalis peruviana) ve keten tohumunun (Linum usitatissimum) antioksidan ve radikal giderme aktivitelerini değerlendirmek için total fenolik bileşik miktar tayini, total flavonoit miktarı tayini, potasyum ferriksiyanat indirgeme metodu ile Fe+3-Fe+2 indirgeme kapasitesi, kuprak metodu ile kuprik iyonları (Cu+2) indirgeme kapasitesi, FRAP metoduna göre Fe+3 indirgeme kapasitesi, ferrozin ve bipiridil reaktifleri ile ferröz iyonları (Fe+2) şelatlama aktivitesi, süperoksit anyon radikali (O2?-) giderme aktivitesi, 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil serbest radikal (DPPH·) giderme aktivitesi, 2,2´-azino-bis(3-etilbenztiyoazolin-6-sülfonik asit) radikal (ABTS?+) giderme aktivitesi, N,N-dimetil-p-fenilendiamin radikal (DMPD?+) giderme aktivitesi, ferrik tiyosiyanat metoduna göre total antioksidan aktivite çalışıldı. BHA, BHT, ?-tokoferol ve troloks referans antioksidan olarak kullanıldı.Ayrıca her bir ekstrede bulunan p-hidroksibenzoik asit, vanilin, p-kumarik asit, askorbik asit, kafeik asit, ferulik asit, elajik asit, sirinjik asit, kuersetin, epigenin, keampferol, epigallaktekin, keampferol-3-o-glukozid ve luteolin-7-o-glukozid maddelerinin kantitatif miktarları, sıvı kromatografisi-kütle/kütle spektrometre (LC-MS/MS) metodu kullanılarak belirlendi.Kullanılan altın çilek meyve ve yapraklarının liyofilize edilmiş su ekstresi ile keten tohumunun liyofilize edilmiş su ve alkol ekstrelerinin etkili bir şekilde indirgeme aktiviteleri sergilediği gözlendi. Ayrıca bu indirgeme aktivitelerinin bir standart antioksidan olan troloksa yakın olduğu bulundu. Bunun yanısıra radikal giderme metotlarında ise numunelerin standart antioksidanlara yakın aktiviteye sahip olduğu görüldü. Radikal giderme metotlarında keten tohumunun evaporate edilmiş alkol ekstresinin, liyofilize edilmiş su ekstresine göre daha yüksek aktiviteye sahip olduğu gözlemlendi. Her iki metal şelatlama aktivitesinin ise standart antioksidanlardan daha yüksek olduğu tespit edidi. LC-MS/MS analiz sonuçlarına göre, p-hidroksi benzoik asitin, kullanılan numunelerde en yüksek miktardaki fenolik asit olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, it was evaluated the antioxidant activity of liophilised water extracts of fruit and leaves of goldenberry (Physalis peruviana), which belonging to Solanaceae family and liophilised water and evaporated ethanol extracts of flax (Linum usitatissimum) seed, which belonging to Linaceae family.In order to evaluate the antioxidant and radical scavenging activity of goldenberry (Physalis peruviana) and flax (Linum usitatissimum) seeds, different in vitro methods such as total phenolic componds determination, total flavonoids componds determination, Fe3+-Fe2+ reducing power by potassium ferricyanide reduction method, cupric ions (Cu2+) reduction capacity by Cuprac method, Fe3+ reducing power by FRAP reduction method, ferrous ions (Fe2+) chelating activities using by ferrozine and bipyridyl reagentS, superoxide anion radical (O2?-) scavenging activity, 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl free radical (DPPH·) scavenging activity, 2,2´-azino-bis(3-ethylbenzthiazoline-6-sulfonic acid) radical (ABTS?+) scavenging activity, N,N-dimethyl-p-phenylenediamine radical (DMPD?+) scavenging activity and total antioxidant activity by ferric thiocyanate method were performed separately. BHA, BHT, ?-tocopherol and trolox were used as the reference antioxidant compounds.Also, the quantitative amount of fenolic acid such as p-hydroxy benzoic acid, vanillin, p-coumaric acid, ascorbic acid, caffeic acid, ferulic acid, ellagic acid, syringic acid, quercetin, apigenin, keampferol, epigallocatech, keampferol-3-o-glucoside and luteolin-7-o-glucoside were determined by high-performance liquid chromatography coupled with tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) method.It was observed that the used lyophilized water extract of goldenberry fruit and leaves and lyophilized water and evaporated ethanol extracts of flax seed demonstrated effective reducing activities. Also, it was found that these reducing powers were close to trolox, activitiy a standard antioxidant. The samples had same radical activities with the standard antioxidants. In addition, it was observed that the evaporated ethanol extract of flax seed had more radical scavenging activities than that of lyophilized water extract of flax seed. It was determined that metal chelating activivies of samples was found higher than standard antioxidants. According to the LC-MS/MS analysis results, p-hydroxibenzoic acid had the highest amount in the phenolic samples.