İslami bankalarda kira akitleri yatırım risklerinin yönetimi
إدارة مخاطر الاستثمار في عقد الإجارة المنتهي بالتمليك في البنوك الإسلامية
- Tez No: 519916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MOHAMED ADNAN DARWİCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı gözden geçirmek ve risk yönetimi yatırım perspektifinden İslami bankalar tarafından sağlanan kapsamlı bir şekilde Bittamleek sona kiralama ürününü analiz etmektir. Odaklı araştırmalar böylece ilk görüntüler İslami bankalarda yatırım ve mekanizmalara İslami bankalar ve finansman mekanizmalarının kısa bir özetini ve ardından bir sunum, Bittamleek ve kontroller sona eren kira detaylı yorum. Ardından kira sözleşmesinin ekonomik faydaları Muntahia Bittamleek. Bu araştırma mevcut Ijara uygulamalarının ortaya çıkardığı çeşitli konularda ve zorluklarla ilgili eleştirel bir bakış açısı sağlamaktadır. Ijarah Muntahia Bittamleek hakkındaki Fiq Konseylerinin bazı kararlarının yanı sıra. Son olarak, hukuk perspektifinden amaçlarından olup olmadığı yorumu kira mevcut uygulama Bittamleek ihlal veya ilkelerini destekleyen sona erdi. Makale bir dizi sonuç ve tavsiyeyle sona eriyor.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to review and analyze the Ijarah Muntahia Bittamleek product in a comprehensive manner as provided by Islamic banks from an investment risk management perspective. The research was designed to present a brief overview of Islamic banks and their financing mechanisms, and then to present the investment and its mechanisms in Islamic banks, and a detailed review of the Ijarah Muntahia Bittamleek and its controls. Then the economic benefits of the lease contract Muntahia Bittamleek,. This research provides a critical insight into the various issues and challenges that arise from current Ijara practices. As well as some decisions of the Fiqh Councils on Ijarah Muntahia Bittamleek. And finally review it from the perspective of the purposes of the Sharia and whether the current practice in Ijarah Muntah Bittamleek violates or supports its principles. The paper ends with a set of conclusions and recommendations .