Türk Hava Yolları'nın uluslararası platformda güçlenmesinin ekonomik büyümeye yansımaları
The reflection of economic growth on Turkish Airlines' strengthen in international platform
  1. Tez No: 519915
  2. Yazar: NAZLI ECE KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ZÜNGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
20.yüzyılda insanlık global anlamda birçok gelişmeye tanık olmuştur. Teknolojinin ilerlemesiyle hayatın her alanında olduğu gibi ulaşım sektöründe de önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. 1900'lerin ilk yıllarında ilk kez ortaya çıkan planör uçuşları günümüzde yerini jet motorlu uçaklara bırakmıştır. Hızlı biçimde gelişen havayolu taşımacılığının çeşitli faktörler nedeniyle olumlu ya da olumsuz olarak ekonomiye yansımaları olduğu bilinmektedir. Benzer şekilde havayolu şirketleri gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte ekonominin bir aktörü haline gelmiş durumdadır. Çalışmada Türk Hava Yolları'nın (THY) uluslararası düzeyde kaydettiği ilerlemelerin şirketin geneline ve Türkiye ekonomisine sağladığı faydalar incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın ana teması THY'nin bilet gelirlerinin ülke turizmine katkısının analiz edilmesi ve bu katkının Türkiye ekonomisi içerisindeki payının belirlenmesidir. Kısaca, çalışma kapsamında THY'nin fiziksel ve ekonomik gelişimi değerlendirilmiş; bu gelişimin Türkiye'nin yerli-yabancı turizm üzerindeki etkisi incelenmiş ve THY'nin küresel pazardaki konumu ile bu konumun Türkiye ekonomisine etkisi analiz edilmiştir. THY'nin turizm gelirleri ve yolcu gelirleri arasında teorik olarak açıklanan ilişkiyi ekonometrik olarak da ispatlamak için zaman serilerinden faydalanılmıştır. Granger Nedensellik ilişkisi ile yolcu gelirlerinden turizm gelirlerine doğru tek yönlü bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca Regresyon Analizi ile THY'nin yolcu gelirlerindeki % 10'luk bir artışın, turizm gelirlerinde % 14,9 oranında bir artış yarattığı (yaratacağı) tespit edilmiştir. Değişkenlerin ilişki yönü ve şiddetinin hesaplanması amacıyla gerçekleştirilen Korelasyon Analizi'nde ise, değişkenler arasındaki ilişkinin pozitif yönde (0.88) olduğu ve kuvvetli derecede bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla yolcu gelirlerinde meydana gelen değişmelerin turizm gelirlerini kuvvetli derecede ve pozitif yönde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In twentieth century people have been witnessed several developments all around the world. Everything has changed and enhanced with technology, transportation is one of the field which is affected by the technological improvements. Today the gliders, which were the state-of-art technology in the early 1900's,are supplanted by jet aircrafts. It is known that the economy is affected by the expeditiously developed airline transportation in both positive and negative ways. In the same way, airline companies have been became a player of the economy in national and global fields. In this paper, Turkish Airline's improvements ininternational field that provide advantages for the company and Turkey's economy are examined. Based on this, the main topic of this study is analysing the contribution of ticket income to the tourism and determining the share of this contribution in the Turkey's economy. Briefly, evaluation of Turkish Airlines' physical and economic developments,; examining the effects of these developments on local and foreign tourism in Turkey, the position of Turkish Airlines in global market and effects of this position on Turkey's economy are analysed within the context of this study. Furthermore, time series are used to econometricallyprove the theoretically explained relationship between Turkish Airline's tourism incomes and passenger incomes. A unidirectional relationship from passenger incomes to tourism incomes is found by using Granger causality test. In addition to this, it is confirmed that 10% rise in passenger incomes of Turkish Airlines causes 14.9% rise in tourism incomes by applying regression analysis. Correlation analysis is applied to calculate the direction and the volume of relationship between variables and it showed that there are positively (0.88) and strongrelationship between variables. Consequently, changes in passenger incomes affect positively and strongly to the tourism incomes.