Samsun ili belediye saha çalışanlarının sağlık muayenelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of health examination of field employee at Samsun municipality
- Tez No: 519923
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ PEKŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çalışan sağlığını korumak amacıyla, işin tehlike derecesine göre, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yasası'nda belirtilen aralıklarla çalışanlara periyodik sağlık muayenesinin yapılması zorunlu kılınmıştır. Bu çalışmada Samsun ilindeki bir ortak sağlık ve güvenlik birimi (OSGB) tarafından hizmet verilen Samsun ili Büyükşehir Belediyesi saha çalışanlarının sağlık muayenelerinin kayıt altına alınan sonuçlarının değerlendirilmesi ve işyeri ortamının sağlığı etkileyen faktörleri açısından yapılan işlemlerin uygunluğunun saptanması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı tipteki bu çalışmada araştırmanın evrenini Samsun ili Büyükşehir Belediyesi tüm saha çalışanları oluşturmaktadır. Dosyasında işe giriş / periyodik muayene formunda bir ya da birden fazla eksik bilginin olması ve işe başlama süresinin 3 yılın altında olması dışında kalan toplam 494 saha çalışanının tümü herhangi bir örneklem yapılmadan araştırma kapsamına alınmıştır. OSGB firmasının 01 Ocak- 31 Aralık 2016 tarihleri arasındaki belediye saha çalışanlarının periyodik muayenelerine ait kayıtları çalışmanın verilerini oluşturmuştur. İstatistiksel analizlerde Kolmogrov-Smirnov, Ki Kare, Mann Whitney U Testi ile Kruskal-Wallis Testleri kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışma kapsamına alınan toplam 494 çalışanın, 476(%96,4)'sı erkek, 18(%3,6)'i kadın olup, yaş ortancası 38(23-58)dir. Çalışanların iş kollarına göre dağılımı; 263(%53,2)'ü SASKİ (Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi) kurumu, 84'ü (%17) Doğaltaş Kesme, 83'ü (%16,8) Fen İşleri ve 64'ü (%13) Makine İkmal şeklindedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In order to protect employee health, it is obligatory to perform periodical health examinations according to the degree of danger of work, at the intervals specified in the Occupational Health and Safety (OHS) Law No. 6331. In this study, it is aimed to evaluate the results of the health examinations of field employees of Samsun Metropolitan Municipality, which is served by a Common Health and Safety Unit (CHSU) in Samsun province and to determine the appropriateness of the transactions made in terms of the factors affecting the health of the workplace environment. MATERIALS AND METHODS: In this descriptive study, the universe of the research is constituted by all the field employees of Samsun Metropolitan Municipality. A total of 494 field employees were included in the survey without any sampling, except that there was one or more incomplete information on the entry / periodic health examination form in the file and the start-up time was less than 3 years. CHSU company's records of periodic examinations of municipal field employees between 01 January and 31 December 2016 formed the data of the study. Kolmogorov-Smirnov, Chi-Square, Mann Whitney U and Kruskal-Wallis Tests were used for statistical analysis. RESULTS: A total of 494 employees, 476(96.4%) were male and 18(3.6%) were females and median age was 38(23-58) year, included the study. Distribution of employees by business line; was 263(53.2%) SAWSA (Samsun Water and Sewage Administration) Institution, 84(17%) Natural Stone Cutting, 83(16,8%) Science Works and 64(13%) Machinery Supply.