Behçet üveitli hastalarda optik koherens tomografi ile maküla tabakalarının ve optik sinir başının değerlendirilmesi
Evaluation of macular layers and optic nerve with optical coherence tomography in patients with behçet uveitis
- Tez No: 519922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ESER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Arka segment tutulumu olan Behçet üveitli hastalarda, inaktif dönemde, maküla tabakalarını ve peripapiller sinir lifi kalınlığını değerlendirmek. Gereç ve yöntem: 3 Ekim 2017–25 Kasım 2017 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Üvea-Behçet biriminde muayene edilen 59 hastanın (39 erkek ve 20 kadın) 100 gözü ve 50 sağlıklı bireyin 100 gözü çalışmaya dahil edildi. Hasta grubu 18 yaş ve üzerinde, arka segment tutulumu olan ve remisyonda veya inaktif fazda hastalardan oluşuyordu. Hasta ve kontrol grubundaki tüm bireylerde tam oftalmolojik muayenenin ardından Spektral-Domain Optik Koherens Tomografi (SD-OKT) ile maküla segmentleri ve peripapiller retina sinir lifi tabakası değerlendirildi. Maküla segment kalınlıkları otomatik segmentasyon programı ile cihaz tarafından ölçüldü. İstatiksel analizde SPSS V23 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the thickness of macular layers and peripapillary nerve fiber layer in Behçet uveitis patients with posterior segment involvement. Materials and Methods: A hundred eyes of 59 patients (39 males and 20 females) with Behçet uveitis who were examined in Uvea-Behçet Clinic of Ondokuz Mayis University Medical Faculty, Department of Ophthalmology between October 3 and November 25, 2017 and 100 eyes of 50 healthy subjects were included in the study. The patient group consisted of individuals who were 18 years of age or older with posterior segment involvement in a remission or inactive phase. Macular segments and peripapillary retinal nerve fiber layer were evaluated by Spectral Domain Optical Coherence Tomography (SD-OCT) in all patients and controls following a complete ophthalmologic examination. The thicknesses of macular segments were measured by the OCT device automatically. SPSS V23 program was used for statistical analysis.