Kliniğimizde yapılan cerrahi işlemlerin charlson indeksi ve cerrahi skala yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation by charlson index and surgical risk scale of surgical procedures performed in our clinic
  1. Tez No: 520003
  2. Yazar: MEHMET ULUŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç:Bu araştırmanın amacı kliniğimizde gerçekleştirilen operasyonların Charlson komorbidite indeksi (CKİ) ve Cerrahi risk skalası (CRS) ile değerlendirilmesi ve komorbidite skalalarının postoperatif morbidite ve mortaliteyi öngörebilme başarısını tespit etmektir. Gereç ve yöntem:Çalışmamız 1 Ocak 2014-1 Ocak 2017 tarihleri arasında KTÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Servisi'nde opere edilen 2029 hasta ile gerçekleştirildi. Hastaların demografik ve preoperatif bilgileri ile CKİ ve CRS skorları tespit edildi.CKİ=0 ve CRS0 ve CRS0 ve CRS≥8 olan hastalar ise yüksek riskli olarak sınıflandırılmışlardır. Bulgular:Çalışmaya dahil edilen hastaların bütünü ele alındığında, ortalama yatış süreleri,yoğun bakım yatışı,reoperasyon, yüzeyel ve derin insizyonel enfeksiyon oranları, sepsis, kardiyak ve hemodinamik problemler, kalp yetmezliği, solunumsal, renal, hepatik, sindirim sistemi ve nörolojik problemler, kanama, yara ayrışması, anastomoz kaçağı-fistül ve postoperatif ileusun risk grubu artışı ile birlikte istatistiksel fark oluşturacak şekilde daha yüksek oranda görüldüğü tespit edilmiştir. Tekrar yatış ve mortalite sonuçlarına bakıldığında ise; 1. ay tekrar yatış, 1. ay-1. yıl tekrar yatış, 1. yatışta mortalite, 1. ay mortalite ve 1. ay-1. yıl mortalite değerlerinde risk grubu artışı ile istatistiksel anlamlı fark oluşturacak oransal artış olduğu görülmüştür. Sonuç:Genel cerrahi branşı içerisindeki bir çok operasyonun dahil olduğu, 2029 hastaya ait verilerin değerlendirildiği bu çalışmada görüldüğü üzere CKİ ve CRS kullanılarak ortaya çıkarılan risk grupları arasında postoperatif dönemde karşılaşılan bir çok komplikasyon, tekrar yatış ve mortalite açısından istatistiksel anlam ifade eden bir çok bulguya rastlanmıştır. Bu skalaların literatürde daha öncede üzerinde durulduğu şekilde tek başlarına ya da kombine edilerek kullanılmasının riskli hastaların tespiti, gerekli preoperatif hazırlıkların yapılması, postoperatif morbidite, mortalite oranlarının ve maliyetin azaltılması yönünde ciddi katkıları olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of the study was to evaluate Charlson comorbidity index (CCI) and Surgical risk scale (SRS) of operations performed in our clinic; and to identify the success of comorbidity scales in predicting postoperative morbidity and mortality. Materials and methods: Our study had been conducted between January 1 2014- January 1 2017 with 2029 patients operated in KTU Faculty of Medicine, Department of General Surgery. Demographics, preoperative data, CCI and SRS scores of patients were identified. Patients were classified as low (CCI=0, SRS0 and SRS0 and SRS≥8) according to their scores. Results: Mean duration of hospitalization, stay in intensive care unit, reoperation, rates of superficial and deep incisional infection, sepsis, cardiac and hemodynamic problems, cardiac failure, respiratory, renal, hepatic, gastrointestinal and neurologic problems, bleeding, wound dehiscence, anastomosis leakage-fistula and postoperative ileus were found to be statistically higher with increase in risk group in all included patients. Interms of readmission and mortality outcomes; readmission at 1st month and 1st month- 1st year, mortality at 1st admission, mortality at 1st month and 1st month-1st year were statistically significantly higher with increase in risk group. Conclusion: In this study which had evaluated data of 2029 patients who had undergone various operations of general surgery; statistically significant results were observed in terms of various complications, readmissions and mortality that occured in postoperative period in risk groups assessed according to CCI and SRS. As previously stated in literature, alone or combined implementation of these scales may provide valuable contributions to identifying risky patients, to take necessary preoperative percautions, to reduce postoperative morbidity and mortality rates and costs.