Lajos Montag Kontrabas metodu'nun (1) teknik açıdan incelenmesi
A technical anaylsis of Lajos Montag double bass method (1)
- Tez No: 520005
- Danışmanlar: PROF. ALPER MÜFETTİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, kontrabasın önemli pedagog ve virtüözleri arasında kabul edilen Lajos Montag'ın kontrabas çalım teknikleri üzerine yazmış olduğu metot incelenerek, kontrabasa başlangıç düzeyindeki öğrencilerin hangi teknik öğreti ve yöntemler doğrultusunda enstrümanı öğrenmesi ve ilerlemesi gerektiği amaçlanmıştır. Aynı zamanda başlangıç düzeyi için yazılmış bu metodun, eğitimciler ve öğrenciler açısından kontrabas eğitiminde sağlayabileceği kolaylık ve avantajların ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Anahtar Sözcükler Lajos Montag, Metot, Kontrabas, Eğitim ve Öğretim
Özet (Çeviri)
This research, is designed to study the method of playing double bass techniques written by Lajos Montag, who is regarded as one of the most significant pedagogues and virtuosos of the instrument, and aims to determine what technical teachings and methods the double bass students at the beginner level should acquire to learn the instrument and thus move along. It has also been aimed to discover the conveniences and advantages of this method which was primarily written for the beginner level in double bass training both for educators and students. Key Words Lajos Montag, Method, Doublebass, Education and Training