Kazak dizilerinde kadın temsilleri
Representations of women in Kazakh TV series
  1. Tez No: 879167
  2. Yazar: SAGYNYSH TASBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE OYA PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
“Kazak Dizilerinde Kadın Temsilleri”adlı tez çalışması Kazakistan televizyon dizilerinde kadın temsilinin incelenmesine odaklanmıştır. Televizyon bir medya unsuru olarak toplumsal cinsiyet rolleri de dâhil olmak üzere toplumsal kalıpları ve normları yaratmaktadır. Bu çalışmanın amacı Kazakistan'da yayınlanan dizilerdeki kadın karakterler aracılığıyla televizyonun toplumsal cinsiyet algılarının oluşumuna katkıda bulunup bulunmadığını analiz etmektir. Televizyon dizilerinin derin ve kapsamlı bir şekilde incelenmesi için Lajos Egri'nin Diyalektik Çözümleme ile Karakter Analizi yöntemi tercih edilmiştir. Bu yöntemin seçilme nedeni kadın karakterleri üç boyutta ele alarak daha net bir sonuçlara ulaşma imkânı sağlamasıdır. Çalışma“Nauruz”ulusal yarışmasında ödül kazanan dört televizyon dizisine (“Mirzhakyp. Oyan, Kazak!”,“Ak Zhauyn”,“Kelinzhan”,“Serzhan Bratan”) odaklanmaktadır. Çalışmanın sonuçları Kazakistan televizyon dizilerinde kadın temsillerinin gelenekselden modern olana kadar çeşitlilik gösterdiğini ortaya koymuştur. Bazı durumlarda kadın karakterler özel hayatları ile kariyerlerini başarılı bir şekilde birleştiren bağımsız, güçlü bireyler olarak sunulur. Diğer durumlarda ise kadın karakterler hala geleneksel rollerine sadık kalıp evin ve ailenin önemine vurgu yapmaktadır. Medya toplumun kadın ve toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin algılarını şekillendirmektedir. Kitlesel bir kültür ürünü olan televizyon dizileri toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etme ve kalıp yargıları kırma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte geleneksel algıları da devam ettirebilmektedir. Bu sebeple medyayı iyi anlamak için bu alanı daha fazla araştırmak önemlidir. Dolayısıyla, bu tez çalışması popüler kültürdeki kadın temsillerinin derinlemesine bir analiz sunarak Kazakistan'daki medya ve toplumsal cinsiyet çalışmalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis“Representations of Women in Kazakh TV Series”is focused on analyzing the representation of women in Kazakh television series. Television as a media element creates social patterns and norms, including gender roles. The aim of this study is to analyze whether television contributes to the formation of gender perceptions through female characters in Kazakhstani TV series. Lajos Egri's method of Character Analysis with Dialectical Analysis was chosen for a deep and comprehensive analysis of the TV series. The reason for choosing this method is that it provides the opportunity to reach a clearer conclusion by analyzing female characters in three dimensions. The study focuses on four television series (“Mirzhakyp. Oyan, Kazak!”,“Ak Zhauyn”,“Kelinzhan”,“Serzhan Bratan”) that won the prize at the“Nauruz”national competition. The results of the study revealed that the representation of women in Kazakhstan television series varies from traditional to modern. In some cases, female characters are presented as independent, strong individuals who successfully combine personal life and career. In other cases, female characters still stick to their traditional roles, emphasizing the importance of home and family. The media shapes society's perceptions of women and gender roles. As a mass cultural product, television series have the potential to promote gender equality and break stereotypes. However, they can also perpetuate traditional perceptions. For this reason, it is important to further research this field in order to understand the media well. Therefore, this thesis contributes to media and gender studies in Kazakhstan by presenting an in-depth analysis of representations of women in popular culture.