Rehabilitation Project for Parmak Çeşme Square in Ayvalik
Ayvalık Parmak Çeşme Meydanı Sağlıklaştırma Projesi
- Tez No: 520022
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Ayvalık, 18. Yüzyıl sonrası Osmanlı Rumları tarafından kurulmuş ve önemli endüstri şehirlerinden biri haline gelmiştir. 1923 tarihli Lozan Antlaşması sonucundaki mübadeleyle Selanik, Midilli ve Girit'ten gelen Türk göçmenlerce kent kullanılış, mimari, kentsel ve endüstriyel karakteri ile korunup devam ettirilmiştir. Bu tezin konusu olan Parmak Çeşme Meydanı, Ayvalık'ın güney çeperinde bulunmakta ve adını meydanda bulunan çeşmeden almaktadır. Geleneksel konut dokusu içinde bulunan meydanda, birbirleri ve çevrelerindeki yeni yapılar ile uyum içinde olan Ayvalık'ın en mütevazı geleneksel konutları yer alır ve çok değerli bir açık alan olmasına rağmen, meydan ın problemi; aktif şekilde kullanılmamasıdır. Bu tezin amacı Parmak Çeşme Meydanı'nı anlayarak, değerlendirmek ve Parmak Çeşme Meydanı ve onu oluşturan yapılar için bir sağlıklaştırma projesi geliştirmektir. Çalışma alanı, ana çalışma alanı ve ana çalışma alanının yakın çevresi olmak üzere iki ölçeğe ayrılmıştır. Öncelikle meydanın yakın çevresi analiz edilerek, meydan ile Ayvalık'ın ilişkisi incelenmiştir. Sonrasında, ana çalışma alanı daha ayrıntılı şekilde incelenerek alanın değer, sorun ve potansiyellerine göre müdahale kararları belirlenmiş ve mevcut problemi çözmek ve bölge sakinleri ve çocuklar için kamusal alanlar yaratmak için Parmak Çeşme Meydanı Sağlıklaştırma Projesi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the 18th Century, Ayvalık has become an important industrial city and it preserved this feature for a long time. The city was originally established and occupied by the Ottoman Rums who are known as Anatolian Greeks. After the population exchange resulting from Treaty of Lausanne in 1923, the Ayvalık's dwelling, settlement, production and industrial characteristics were used, protected and maintained by Turkish immigrants came from Thesselonike, Mytilene, and Crete. Parmak Çeşme Square, subject of the thesis, is located at the south periphery of Ayvalık and takes the name of the fountain that is situated in the square. The square is in the traditional residential area, with the example of modest traditional houses in Ayvalık and new buildings in harmony. The problem is that the Parmak Çeşme Square although a valuable open space, is not actively used anymore by even residents in the neighborhood. The aim of the thesis is to understand and evaluate Parmak Çeşme Square and to prepare a rehabilitation project for Parmak Çeşme Square and its near surrounding. This thesis is developed in two scales which are main study area and near surrounding area of main study area. Firstly, the typical characteristics of the near surrounding area is understood and the relation between the square and Ayvalık is assessed. Secondly, in the main study area, the more detailed analysis are made there depending on the site's values, potentials and problems, the intervention decisions are determined and a rehabilitation project for Parmak Çeşme Square and its near surrounding is prepared aiming to solve its functional problem which is an important public gathering place both for the inhabitants and children of the neighbourhood.