İlkokul ve ortaokul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özellikleri (İstanbul ili Beyoğlu ilçesi örneği)
The qualities of transformational leadership of primary and secondary school principals (Sample of Itanbul province, Beyoğlu district)
  1. Tez No: 520059
  2. Yazar: SULTAN GELMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul ve ortaokul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özelliklerinin düzeyini belirlemektir. Bu çalışma, tarama modeli bir araştırmadır. Araştırma evreni İstanbul İli, Beyoğlu ilçesinde görev yapan öğretmen ve yöneticilerden oluşmaktadır. Örneklem bu evrenden rastgele seçilen 323 kişiden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özellikleri yüksek düzeyde puan almıştır. Araştırmada ayrıca, cinsiyet, yaş, okuldaki kıdem, mesleki kıdem ve görev unvanını değişkenlerinin, okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özellikleri puanlarında farklılık oluşturan birer unsur olduğu tespit edilmiştir. Okul türü ve öğrenim durumu değişkenlerinin ise dönüşümcü liderlik özellikleri algılarında farklılık oluşturan birer etmen olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the level of transformational leadership qualities of primary and secondary school principals. This study is a descriptive survey model. The research universe is composed of teachers and principals working in the province of Istanbul, Beyoğlu district. The thesis sample consists of 323 individuals who have been chosen randomly from this universe. As a result of the research, the qualities of perceived transformational leadership of the school principals were highly rated. In the research it was also found that variables of gender, age, school seniority, vocational seniority and job title are the discriminating elements in perceived transformational leadership scores of school principals. However, school type and learning status variables were determined as not discriminating factors in the perception of the transformational leadership.