Boşluk ve devinim üzerine içsel yorumlamalar
Intrinsic remarks on emptiness and motion
- Tez No: 520075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SALİM AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu raporda, boşluk, devinim ve içsellik kavramlarına yönelik açıklamalar, bu düşünsel çabanın ürünü olarak ortaya çıkan ve toplumda maruz kalınan olaylardan yola çıkılarak, sanatın ve insanlığın nasıl bir yol izlediğine yönelik çalışmaların bir analizi niteliğinde ortaya çıkmıştır. Boşluk yalnızca biçim değil aynı zamanda bir kavram olarak da ele alınmıştır. Boşluk her dönem düşünürler tarafından farklı değerlendirilmektedir. Bunun sonucu olarak boşluğa net bir tanım getirilemez. Boşluk evrende varlık ile beraber bir bütün olarak görülmüştür. Eğer boşluk olmasaydı varlık kendini belli edemezdi bu durumun tam tersi varlık olmasaydı boşluk tek başına bir kavram olarak ele alınamayıp var olamazdı. Zıt gibi görülen varlık ile boşluk kavramları böylelikle bir bütünü oluşturarak ve birbirlerini böylece destekleyerek aslında zıt olmayıp birbirlerini tamamlayan, birlik içinde meydana gelen oluşumlardır. Varlık boşluğun içinde devinim halinde kendini gösterir. Eğer boşluk olmasaydı devinim de meydana gelmezdi. Evrende meydana gelen boşluk kavramı aynı zamanda insanın içselleşmesiyle, yalnızlığıyla, umudunu yitirmesiyle de meydana gelmekte ve insan boşluk kavramını evrende olduğu gibi içinde de yaşamaya başlamıştır. Modern dünyanın getirdiği kapitalizm ve savaşlar insanoğlunu yalnızlığa ve kimlik arayışlarına sürüklemiştir. Bunun sonucu olarak sanatçıların kendilerini dinlemekten, içselleşmekten ve içlerinde keşfettikleri bu boşlukta sanat üslubunu ortaya çıkarmaktan başka çareleri kalmamıştır.
Özet (Çeviri)
Emptiness is considered not as a form, but also as a concept. Emptiness is handled in different ways by philosophers of each era. As a result, emptiness doesn't have only one and certain definition. In this report, emptiness occurs as the analysis of how human and art follow the way; which is the starting point as the concepts of movement and internalization as this notion and the happenings that society experiences. Emptiness is seen together in a unity with existence. If emptiness doesn't exist, existence also can't reveal itself. Moreover, existence doesn't exist, emptiness can't be handled as a concept with its own. The concept of existence and emptiness which seem as if they oppose each other, form a unity, they support each other, they complete each other, they exist under the same roof. Existence shows itself in the motion inside the emptiness. If emptiness doesn't exist, motion also can't ocur. The concept of emptiness which exist in the universe, occurs with internalizing of human, solitude, falling into despairs and human experience the notion of emptiness in their soul such as the universe. Capitalism and war which are the inevitable results of humanity towards loneliness and seeking for their identities. As a result, artists had no chance rather than internalizing the situations, turning into their own inner world, and in this emptiness, creating their own artistic way.