Düzenli antrenman yapan genç futbolcularda antep fıstığı'nın (Pistacia vera) oksidatif hasara karşı koruyucu etkisi
The protective effect of pistachio nut (pistacia vera) against oxidative damage in young soccer players training regularly
- Tez No: 520081
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Futbol antrenmanlarının ve maç süreçlerinin sebep olduğu oksidatif strese karşı Antep fıstığının antioksidan ve koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu çalışmada, futbolcularda hazırlık döneminin bitiminden hemen sonra sezonun başlamasıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 20 kontrol, 20 deney olmak üzere 40 erkek futbolcu gönüllü olarak katıldı. Kontrol ve deney gruplarına 20 gün süre ile aynı çalışma programı uygulandı, deney grubuna her gün çalışma öncesi Antep fıstığı (25 g / gün) verildi. Katılımcıların, çalışmaya başlamadan bir gün önce ve çalışma bittikten bir gün sonra açlık venöz kan örnekleri alındı. Total Antioksidan Seviye (TAS), Total Oksidan Seviye (TOS), Oksidatif Stres İndeksi (OSİ), 8-Isoprostan (8- epi-PGF2α), İleri Protein Oksidasyonu (AOPP) ve 8-Hidroksi-2-Deoksiguanozin (8-OHdG) parametreleri çalışıldı ve verilerin istatistiksel analizi için SPSS 23 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the antioxidant and protective effects of Pistachio Nut against oxidative stress caused by soccer training and game competition. This study was carried out at the beginning of the season jest after the preparation period of Soccer Players. 20 for control and 20 for experimental group 40 Soccer Players were participated to study. Control and experimental groups were planned to the same study program for 20 days. The experimental group was given Pistachio Nut (25 g/day) every day before training. Participants gave fasting venous blood samples one day before and After the training period. Total antioxidant status, total oxidant status, oxidative stress index, 8-isoprostan, advanved protein oxidation, 8-Hidroksi-2-Deoksiguanozin parameteres were examined and data were analyzed by SPSS 23.