Toplamalı sırların seramik form ve yüzeylere uygulanması
Applications of crawling glazes on ceramics form and surfaces
  1. Tez No: 520082
  2. Yazar: KÜBRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TERVİEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Toplanmalı sırlar, artistik sırlar arasında yer almaktadır. Bu sırlar pişme sırasında damarlar ve adacıklar şeklinde çekilerek, yüzeyde alttaki sır veya çamur görülecek şeklinde toplanır. Toplanmalı sırlar, uygulandıkları seramik ürünlere sanatsal anlamda değer katmaktadır. Artistik sırların en önemli özelliği, doku ve renk özellikleridir. Toplanmalı Sırların Seramik Form ve Yüzeylere Uygulanması konulu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde artistik seramik sırların tanımı ve sınıflandırılması ve toplanmalı sırların tanımı, genel özellikleri ve toplanmalı sır yapımında kullanılan hammaddelerin özellikleri belirtilmiştir. İkinci bölümde toplanmalı sırlarla çalışan ulusal ve uluslararası seramik sanatçıları eserlerinden örnekler verilmiş, üçüncü bölümde ise toplanmalı sır reçeteleri oluşturularak özgün uygulamalarla çalışma tamamlanmıştır. Anahtar Sözcükler Seramik, Form, Toplanmalı Sır
Özet (Çeviri)
Crawling glazes, are among the artistic glazes. These glazes pull out on the surface during firing creating veins and isles and letting the glaze or clay underneath to be seen. Crawling glazes, as other artistic glazes, have gained importance with the increase of artistic work crawling glazes enrich the artistic value of the ceramic work they are applied on. The most important features of the artistic glazes are their texture and colour features. The Research of Application of Crawling Glazes on Ceramic Forms and Surfaces consists of three parts. In the first section, the definition and the classification of artistic ceramic glazes, the definition of crawling glazes and their general characteristic and the characteristics of raw materials used in crawling glazes are given. In the second section samples of the national and international artists working on crawling glaze are given. In the third chapter, the study is concluded with crawling glaze recipes and unique practices. Keywords Ceramic, Form, Crawling Glaze