İmam hatip ortaokullarında farklılıkların yönetimine dair öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examining the perceptions of diversities in religious vocational secondary school teachers on diversity management
- Tez No: 520094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK KANGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, İmam Hatip Ortaokulu yöneticilerinin öğretmenler arasındaki farklılıkları yönetme yeterliklerine ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, öğretmenlerin okul yöneticilerinin öğretmenler arasındaki farklılıkları yönetme yeterlikleri algılarını ortaya koymayı amaçlayan tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2017-2018 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde bulunan 8 İmam Hatip Ortaokulunda görev yapan 336 öğretmen oluşturmaktadır. Okul sayısının fazla olmaması nedeniyle örneklem alınmadan, okulların tamamında araştırmaya katılmaya gönüllü olan 200 öğretmenle çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Balay ve Sağlam (2004) tarafından geliştirilen“Farklılıkların Yönetimi Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Ölçeğin üç alt boyutunda cinsiyet değişkeni için t-testi; yaş, mesleki kıdem, öğrenim durumu ve branş değişkenlerinde Kruskal Wallis-H testi ile analizler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde, araştırmaya katılan öğretmenlerin, bireysel tutumlar ve davranışlar, örgütsel değerler ve normlar, yönetsel uygulamalar ve politikalar boyutlarına ilişkin algılarının cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, öğrenim durumu ve branş değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to identify teachers' views on the competence of the Imam Hatip Middle School administrators to manage differences between teachers. The research is a descriptive study in a survey model aimed at revealing perceptions of school administrators' competencies to manage differences between teachers, according to the views of teachers. The universe of the research constitutes 336 teachers working in 8 Imam Hatip Secondary Schools located in the Küçükçekmece district of Istanbul province in the academic year of 2017-2018. Because of the small number of schools, the study was conducted with 200 teachers volunteer to participate in the survey in all of the schools without sampling. The data of the research were obtained by using the“Differences Management Scale”developed by Balay and Sağlam (2004). The t-test for gender variables with normal distribution in the three subscales of the scale; analyzes were made with the Kruskal Wallis-H test for age, occupational seniority, education status and branch variables having no normal distribution. When the findings obtained from the research are examined; individual attitudes and behaviors of teachers participating in the research; organizational values and norms; perceptions of managerial practices and policy dimensions did not differ significantly according to gender, age, occupational seniority, education status and branch variables.