Omurga sorunları yaşayan klasik bale dansçılarının manuel terapiye yönelik görüşleri
Considerations of the classical ballet dancers who have spinal problems regarding to the manuel therapy
  1. Tez No: 520113
  2. Yazar: NAZLICAN FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GÖLDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Klasik Bale alanında ve bir dansçısının aktif dans hayatı boyunca oluşabilecek omurga sakatlıklarının önüne geçilmesi ve olası durumlarda tedavi yönteminin Manuel Terapi ile daha hızlı bir şekilde sonuçlandırması hedeflenmiştir. İlk bölümde bale sanatının tarihi, ekolleri, klasik ve modern balenin oluşumu ve Türkiye'de bale sanatının gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde bale eğitimi içinde beden duruşu üzerine yapılan çalışmalar ile bu süreç içinde omurganın değişimi gözlenmiştir. Üçüncü bölümde dünyaca ünlü bale sahnelerinden görseller ile birlikte desteklenen çalışma, dördüncü bölümde bir dansçının eğitimi ve profesyonel dans yaşamı süresi, karşılaşılan zorluklar ve sakatlanmalar ile birlikte bu sakatlanmaların fiziksel sebepleri ve temel kaynaklarından bahsedilmiştir. Beşinci bölümde insan bedeninin temelini oluşturan omurganın anatomik yapısı incelenmiş, bir dansçının eğitiminin başlangıç döneminde bu temel yapı üzerine bilgilendirilmesi konusuna önem verilmiş, yazılı ve görsel kaynaklar ile desteklenmiştir. Altıncı bölümde sanatın gelişmiş olduğu dünya ülkelerinde dansçıların sakatlıklarının tedavisi üzerine ayrıntılı görüşlere yer verilmiştir. Genellikle bir dansçının sakatlanması durumunda ilk tercih edilen ve bilimsel açıdan desteklenmiş -Fizik Tedavi- yöntemleri yerine, alternatif bir teknik olarak -Manuel Terapi- önerilmiştir. Dansçıların sakatlıklarının iyileşmesi ve tedavi süreci boyunca geri dönüşümler konusunda faydalı olduğunu kanıtlayan, Türkiye'de pek de ön planda olmayan bu yöntem ayrıntılı bir biçimde irdelenmiş, konu ile ilgili bilgiler aktarılmış ve nasıl uygulanacağı üzerine bilgi paylaşımları titizlikle aktarılmıştır. Son bölümde ilgili tedavi yönteminden faydalanan, geri dönüşümün ve etkilerinin açıklandığı dansçılar ile yapılan röportajlara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to prevent spinal injuries that may occur during the classical ballet and the active dance life of a dancer and to conclude the treatment method more quickly with manual therapy in possible situations. The first chapter mentions the history of ballet art, the formation of classical and modern ballet, and the development of ballet art in Turkey. In the second chapter, studies on body posture in ballet training have been observed to change the spine in this process. In the third chapter, the study, supported with visuals from world-famous ballet scenes, the training of a dancer in the fourth chapter and the duration of professional dance life, difficulties and injuries that are the physical causes and basic sources of injuries were mentioned. In the fifth chapter, the anatomical structure of the spine which forms the basis of the human body has been examined, and a dancer's education is given importance to inform on this basic structure during the initial period, with written and visual resources supported. In the sixth chapter, in the world countries where art is developed, detailed views on the treatment of injury to the dancers are given. It is generally proposed as an alternative technique-manual therapy, instead of the first-choice and scientifically-supported-physiotherapy-Methods in the event of a dancer being injured. This method, which is not very prominent in Turkey, has been thoroughly examined, and the information on the subject has been conveded, proving that the dancers ' injuries are beneficial to the healing and recycling during the treatment process. On how to apply the information shares are meticulously transferred. The last chapter includes interviews with dancers who benefit from the relevant treatment method and explain the effects of recycling.